Průzkum: Útok na Írán podporují dvě třetiny Izraelců

Pavel Vondra
4. 5. 2009 11:40
Obamu hodnotí kladně většina z nich, nevnímají jej ale jako přítele Izraele
Foto: Reuters

Tel Aviv - Vojenský úder zaměřený na zničení íránských jaderných zařízení by podpořily dvě třetiny Izraelců, respektive jeho židovských obyvatel.

Vyplývá to z průzkumu, který si objednala v USA sídlící Liga proti pomluvám (Anti-Defamation League, ADL) ve spolupráci s Centrem strategických studií na Bar-Ilanově univerzitě a o němž dnes informuje izraelský deník Haarec.

Tazatelé rovněž zjistili, že drtivá většina respondentů (75 procent) by od své podpory vojenské akci neustoupila ani v případě, že by se proti postavila americká administrativa.

Signály, které poslední dobou přicházejí z Washingtonu, jsou přitom právě takové.

Ztráta přítele v Bílém domě

Obamu hodnotí pozitivně většina Izraelců, za přítele jejich státu ho ale nepovažují. Jsou přesvědčeni, že si chce spíše udobřit muslimy
Obamu hodnotí pozitivně většina Izraelců, za přítele jejich státu ho ale nepovažují. Jsou přesvědčeni, že si chce spíše udobřit muslimy | Foto: Reuters

Šetření, které na reprezentativním vzorku 610 lidí starších 18 let provedl soukromý institut pro výzkum veřejného mínění Maagar Mochot, dále odhalilo, že v percepci Spojených států, jež jsou tradičně považovány za největšího spojence židovského státu, dochází mezi izraelskou veřejností ke zřetelnému posunu.

Zatímco před dvěma lety, kdy byl v Bílém domě George W. Bush, označilo postoj amerického prezidenta k Izraeli za přátelský 73 procent dotázaných, dnes má tento názor jen 38 procent.

I když 60 procent respondentů hodnotí Baracka Obamu pozitivně, 63 procent dotázaných je přesvědčeno, že jakékoli řešení blízkovýchodního konfliktu, které nový americký prezident označil za bytostný zájem USA, bude na úkor Izraele a ve prospěch Arabů.

 

Právě se děje

Další zprávy