Izrael podle USA na Írán nezaútočí. Alespoň ne letos

Martin Novák Martin Novák
2. 4. 2009 12:11
Nový izraelský premiér odvrácení íránské jaderné hrozby vnímá jako hlavní úkol
Nový izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jeho předchůdce Ehud Olmert na oficiální předávací ceremonii v rezidenci prezidenta Šimona Perese (1.dubna 2009)
Nový izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jeho předchůdce Ehud Olmert na oficiální předávací ceremonii v rezidenci prezidenta Šimona Perese (1.dubna 2009) | Foto: Reuters

Londýn/Jeruzalém - Spekulace o izraelském vzdušném úderu na íránská jaderná zařízení neutichají, ale podle amerického ministra obrany Roberta Gatese jsou nyní bezpředmětná.

Šéf Pentagonu v rozhovoru pro list Financial Times uvedl, že Izraelci letos určitě nezaútočí, a pokud ano, bylo by to pro něj velké překvapení.

Podle něj Teherán ještě není schopen vyrobit dostatek plutonia pro atomovou bombu, potrvá mu to ještě rok, možná i tři.

Izraelská vojenská rozvědka v rozporu s tím nedávno uvedla, že Írán už disponuje materiálem i technologií k sestavení funkční atomové nálože.

Gates už loni prohlásil, že Spojené státy nejsou připraveny na válku s Íránem. I s ohledem na to, že jejich vojenské síly jsou nadále vázány v Iráku a Afghánistánu.

Foto: Aktuálně.cz

Vláda židovského státu podezřívá Írán, že chce sestrojit jadernou bombu a pak vyhrožovat Izraeli zničením. Nový izraelský premiér Benjamin Netanjahu včera při inauguraci svého kabinetu uvedl, že odvrácení íránské hrozby je pro něj prioritou číslo jedna.

Americký prezident Barack Obama ale chce dát šanci diplomacii a je připraven s Íránci jednat.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na exkurzi v jaderném reaktoru.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na exkurzi v jaderném reaktoru. | Foto: Reuters

Aktuálně.cz se v únoru obrátilo s otázkou na možnou válku na profesora mezinárodních vztahů a odborníka na izraelské válečné strategie Jaakova Bar-Siman-Tova, který vyučuje na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.

Podle něj je rozhodnutí spíše v rukách amerického prezidenta než izraelského premiéra.

„Co se týká Íránu, myslím, že není tak podstatné, kdo bude izraelským premiérem. Ať jím bude kdokoliv, vše bude záležet na postoji Ameriky. Izrael v tomto směru neudělá nic bez konzultace s Washingtonem a dokonce ani bez jeho souhlasu," uvedl pro Aktuálně.cz Jaakov Bar-Siman-Tov.

Velitel amerických jednotek na Blízkém východě generál David Petraeus však v projevu před bezpečnostním výborem Senátu prohlásil, že Izrael možná vezme věci do svých rukou i bez konzultace s Washingtonem. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy