Varšava zažila velké protivládní protesty. Organizátoři odhadli účast na 90 tisíc lidí

ČTK ČTK
6. 5. 2017 19:52
V Polsku probíhají protivládní protesty. Akce nazvaná Pochod svobody začala na Bankovním náměstí a po více než hodinu trvajícím pochodu centrem Varšavy dorazili její účastníci na Ústavní náměstí, kde k nim promluvili politici i další osobnosti veřejného života. Podle varšavské radnice se pochodu zúčastnilo na 50 000 lidí, zatímco podle organizátorů to bylo téměř 90 000 lidí.
Foto: Reuters

Varšava - Desetitisíce lidí se zúčastnily protivládního pochodu ve Varšavě, který "na obranu svobody" uspořádaly hlavní polské opoziční strany. Jejich šéfové na shromáždění v centru metropole odsoudili praktiky konzervativní vlády, která podle nich porušuje principy demokracie a vede zemi na evropskou periferii.

"Chceme Polsko demokratické, proevropské, hrdé, které v Evropské unii hledá přátele a partnery a ne nepřátele," řekl za potlesku shromážděných předseda nejsilnější opoziční strany Občanská platforma (PO) Grzegorz Schetyna.

Akce nazvaná Pochod svobody začala na Bankovním náměstí a po více než hodinu trvajícím pochodu centrem Varšavy dorazili její účastníci na Ústavní náměstí, kde k nim promluvili politici i další osobnosti veřejného života. Mezi předními politiky byli i šéf strany Moderní Ryszard Petru a předseda Polské lidové strany (PSl) Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Desítky tisíc demonstrantů

Podle varšavské radnice se pochodu zúčastnilo na 50 000 lidí, zatímco podle organizátorů to bylo téměř 90 000 lidí. Policie nezaznamenala žádné potyčky ani narušení veřejného pořádku.

Opozici vadí počínání vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) vedené Jaroslawem Kaczyńským, která se podle ní snaží dostat pod kontrolu média a omezit nezávislost justice. Pozici Polska v EU oslabila podle Kaczyńského kritiků zejména nedávná snaha zabránit znovuzvolení Donalda Tuska do čela Evropské rady, kvůli níž se Varšava postavila proti všem 27 dalším členským státům.

Šéf PiS demonstrantům vzkázal, že svoboda v Polsku ohrožena není a pokud protestují proti vládě, protestují tím i proti svobodě a demokracii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy