Protiislámský protest Pegidy měl nižší účast, než se čekalo

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 1. 2015 22:50
Vedení Pegidy v Drážďanech, kde hnutí vzniklo, se zároveň od akce v Lipsku distancovalo.
Začátek demonstrace Pegidy/Legidy v Lipsku.
Začátek demonstrace Pegidy/Legidy v Lipsku. | Foto: Reuters

Lipsko/Berlín - V Lipsku ve středu večer demonstrovalo na patnáct tisíc lidí proti údajnému posilováni islámu v Německu, účast ale nedosáhla několika desítek tisíc, které očekávali organizátoři z lipské odnože hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). V ulicích také podle deníku Freie Presse převažovali odpůrci hnutí, kterých se sešlo asi dvacet tisíc.

Vedení Pegidy v Drážďanech, kde hnutí vzniklo, se ještě před začátkem demonstrace od akce v Lipsku distancovalo.

Lipská odnož Pegidy, která si říká Legida, původně ohlásila očekávanou účast 60.000 demonstrantů. Před zahájením akce se ale na místě konání shromáždilo jen několik stovek příznivců hnutí. Podle serveru deníku Leipziger Volkszeitung (LVZ) bránili stoupencům Pegidy v příchodu účastníci 19 protidemonstrací, které se v Lipsku konají. Na odpůrce islámu pokřikovali "zmizte odsud".

Podle agentury DPA nakonec účast na demonstraci Legidy dosáhla přibližně 10.000 lidí. Souběžně se ve městě konala shromáždění odpůrců Legidy, podle Freie Presse se na nich sešly tisíce lidí a celkově měly tyto akce početnější návštěvu než protiislámský protest.

Odpůrci hnutí se na několika místech pokusili zablokovat pochod Legidy, policie je ale opakovaně donutila blokádu zrušit. Na jednom místě podle LVZ došlo k bitce mezi několika členy obou táborů, nejsou ale informace o tom, že by byl někdo zraněn. Příznivci a odpůrci Legidy si také navzájem nadávali a na několika místech demonstranti z obou táborů házeli prázdné láhve a dělbuchy na některé z 4000 policistů, kteří obě skupiny rozdělovali.

Příznivci Legidy na demonstraci požadovali ukončení vstřícné politiky k přistěhovalcům a vypsání referenda o tom, jak by mělo Německo k imigraci přistupovat. Ostře také kritizovali kancléřku Angelu Merkelovou i saského premiéra Stanislawa Tillicha a žádali odstoupení lipského primátora Burkharda Junga, který nepovolil Legidě pochod městem v plánovaném rozsahu a nechal v době její demonstrace zhasnout osvětlení některých městských budov.

Podle německých médií bylo mezi stoupenci Legidy mnoho příznivců extrémní pravice. Server deníku Freie Presse uvádí, že se na shromáždění sešlo více než 200 členů mládežnické organizace krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD).

Příjezd demonstrantů do Lipska zkomplikovaly problémy na železnici. Podle společnosti Deutsche Bahn odpoledne neznámí útočníci na dvou místech poškodili zabezpečovací zařízení na hlavní trati z Drážďan do Lipska a vlaky musely být vedeny náhradní trasou. Neznámý žhář také poškodil kabelové vedení na hlavním nádraží v Lipsku, téměř polovinu kolejí kvůli tomu není možné využívat.

Podle německé policie se nicméně počet cestujících ve vlacích z Drážďan do Lipska nelišil od jiných dnů. Zvýšený provoz kvůli přesunu demonstrantů ze saské metropole do Lipska policisté nezaznamenali ani na dálnici.

Od demonstrace v Lipsku se distancovalo vedení Pegidy v Drážďanech. Učinilo tak, protože se zástupci Legidy odmítli zavázat k souboru požadavků, s nimiž drážďanské hnutí od počátku vystupuje. "Nic z toho, co bude v Lipsku dnes večer řečeno a požadováno, s námi není dohodnuto," zdůraznila v prohlášení na Facebooku mluvčí Pegidy Kathrin Oertelová. Vyjádřila obavy, že by události v Lipsku mohly být pro celé hnutí kontraproduktivní.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy