Pro Pegidu i proti ní demonstrovali Němci, Dánové i Norové

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 1. 2015 21:21
V Mnichově se v pondělí večer na manifestaci za rozmanitou a otevřenou společnost sešlo asi 10 000 lidí, naopak příznivců protiislámského hnutí dorazilo oproti očekávání jen 800.
Odpůrci Bagidy, bavorské verze hnutí Pegida, demonstrují v Mnichově.
Odpůrci Bagidy, bavorské verze hnutí Pegida, demonstrují v Mnichově. | Foto: Reuters

Mnichov/Kodaň/Oslo - V centru bavorské metropole se v pondělí večer na manifestaci za rozmanitou a otevřenou společnost sešlo asi 10 000 lidí, naopak příznivců protiislámského hnutí dorazilo oproti očekávání jen 800.

Informoval o tom portál abendzeitung-muenchen.de. Demonstrace na podporu či proti hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) se konaly po celém Německu. Lidé podporující Pegidu se poprvé sešli také v Dánsku, kde je však podle agentury DPA odpůrci přečíslili.

V Mnichově se v pondělí očekávala výrazně vyšší účast lidí kritizujících islámské přistěhovalectví do Evropy, neboť hnutí Pegida vyzvalo demonstranty, aby místo na tradiční pondělní shromáždění do Drážďan zamířili právě do Bavorska. Pondělní akce Pegidy v saské metropoli byla totiž z bezpečnostních důvodů zrušena.

Účast na mnichovských demonstracích byla v pondělí asi o polovinu menší než před týdnem. Minulé pondělí v Mnichově protestovalo asi 1500 příznivců hnutí Bagida, které je bavorskou odnoží Pegidy. Na manifestaci za větší toleranci to bylo zhruba 20 000 lidí.

Několik tisíc lidí proti Pegidě protestovalo v pondělí v Osnabrücku. Účastníci této akce se sešli před divadlem, odkud se vydali na několikakilometrový pochod centrem města. Svou účast již dříve přislíbil mimo jiné dolnosaský zemský ministr vnitra Boris Pistorius.

Příznivci Pegidy se sešli i v Düsseldorfu, kde se tamní hnutí označuje jako Dügida. Proti činnosti Dügidy se v tomto porýnském městě konaly čtyři předem ohlášené protidemonstrace za účasti několika stovek lidí. Na bezpečnost dohlíželo více než tisíc policistů.

Dánové poprvé, Norové podruhé

V Magdeburgu se sešlo asi 6000 lidí odmítajících názory Pegidy, naopak podporovatelů tohoto hnutí, kteří si v metropoli spolkové země Sasko-Anhaltsko říkají Magida, přišlo podle odhadů asi 600.

Naopak v Braunschweigu byla chystaná akce Bragidy, tamní odnože Pegidy, podobně jako v Drážďanech z bezpečnostních důvodů odřeknuta. Nejdříve se sice ve městě sešlo asi 250 přívrženců protiislámského hnutí, které však brzo obklopilo asi 5000 jejich odpůrců. Policie následně konání protestu Bragidy označila za příliš nebezpečné.

V Dánsku se v pondělí demonstrace Pegidy konaly vůbec poprvé. V Kodani se protestu zúčastnilo asi 200 lidí, kteří však museli čelit početní převaze svých odpůrců. Další akce Pegida uspořádala v Aarhusu a Esbjergu.

Podruhé se uskutečnila demonstrace Pegidy v Oslu. Norský rozhlas uvedl, že asi 70 lidí hlásících se k Pegidě muselo čelit sněhovým koulím, které házeli účastníci protidemonstrace.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy