Pro Pegidu i proti ní demonstrovali Němci, Dánové i Norové

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 1. 2015 21:21
V Mnichově se v pondělí večer na manifestaci za rozmanitou a otevřenou společnost sešlo asi 10 000 lidí, naopak příznivců protiislámského hnutí dorazilo oproti očekávání jen 800.
Odpůrci Bagidy, bavorské verze hnutí Pegida, demonstrují v Mnichově.
Odpůrci Bagidy, bavorské verze hnutí Pegida, demonstrují v Mnichově. | Foto: Reuters

Mnichov/Kodaň/Oslo - V centru bavorské metropole se v pondělí večer na manifestaci za rozmanitou a otevřenou společnost sešlo asi 10 000 lidí, naopak příznivců protiislámského hnutí dorazilo oproti očekávání jen 800.

Informoval o tom portál abendzeitung-muenchen.de. Demonstrace na podporu či proti hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) se konaly po celém Německu. Lidé podporující Pegidu se poprvé sešli také v Dánsku, kde je však podle agentury DPA odpůrci přečíslili.

V Mnichově se v pondělí očekávala výrazně vyšší účast lidí kritizujících islámské přistěhovalectví do Evropy, neboť hnutí Pegida vyzvalo demonstranty, aby místo na tradiční pondělní shromáždění do Drážďan zamířili právě do Bavorska. Pondělní akce Pegidy v saské metropoli byla totiž z bezpečnostních důvodů zrušena.

Účast na mnichovských demonstracích byla v pondělí asi o polovinu menší než před týdnem. Minulé pondělí v Mnichově protestovalo asi 1500 příznivců hnutí Bagida, které je bavorskou odnoží Pegidy. Na manifestaci za větší toleranci to bylo zhruba 20 000 lidí.

Několik tisíc lidí proti Pegidě protestovalo v pondělí v Osnabrücku. Účastníci této akce se sešli před divadlem, odkud se vydali na několikakilometrový pochod centrem města. Svou účast již dříve přislíbil mimo jiné dolnosaský zemský ministr vnitra Boris Pistorius.

Příznivci Pegidy se sešli i v Düsseldorfu, kde se tamní hnutí označuje jako Dügida. Proti činnosti Dügidy se v tomto porýnském městě konaly čtyři předem ohlášené protidemonstrace za účasti několika stovek lidí. Na bezpečnost dohlíželo více než tisíc policistů.

Dánové poprvé, Norové podruhé

V Magdeburgu se sešlo asi 6000 lidí odmítajících názory Pegidy, naopak podporovatelů tohoto hnutí, kteří si v metropoli spolkové země Sasko-Anhaltsko říkají Magida, přišlo podle odhadů asi 600.

Naopak v Braunschweigu byla chystaná akce Bragidy, tamní odnože Pegidy, podobně jako v Drážďanech z bezpečnostních důvodů odřeknuta. Nejdříve se sice ve městě sešlo asi 250 přívrženců protiislámského hnutí, které však brzo obklopilo asi 5000 jejich odpůrců. Policie následně konání protestu Bragidy označila za příliš nebezpečné.

V Dánsku se v pondělí demonstrace Pegidy konaly vůbec poprvé. V Kodani se protestu zúčastnilo asi 200 lidí, kteří však museli čelit početní převaze svých odpůrců. Další akce Pegida uspořádala v Aarhusu a Esbjergu.

Podruhé se uskutečnila demonstrace Pegidy v Oslu. Norský rozhlas uvedl, že asi 70 lidí hlásících se k Pegidě muselo čelit sněhovým koulím, které házeli účastníci protidemonstrace.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy