Tisíce lidí demonstrovaly v Drážďanech proti islámu

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 1. 2015 21:25
Menší shromáždění se konala i v dalších německých městech. Podle policejních odhadů jsou ale mimo Drážďany naopak početnější shromáždění za otevřenou společnost.
Demonstrace proti údajné islamizaci Západu v Drážďanech.
Demonstrace proti údajné islamizaci Západu v Drážďanech. | Foto: Reuters

Berlín - Tisíce stoupenců hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) dnes večer znovu demonstrovaly v Drážďanech proti údajnému posilování islámu v Německu.

Menší shromáždění příznivců hnutí se konala i v dalších německých městech, kde ale zároveň manifestují odpůrci Pegidy. Podle policejních odhadů jsou mimo Drážďany početnější shromáždění za otevřenou společnost.

Podle televize n-tv se v Drážďanech na první povánoční demonstraci Pegidy sešlo přes 10 000 lidí. Od účasti je neodradila ani falešná zpráva o zrušení akce, kterou neznámí hackeři dnes dopoledne zveřejnili na internetových stránkách hnutí. Demonstrace probíhá poklidně a nejsou hlášeny žádné konflikty mezi příznivci a odpůrci Pegidy.

Menší demonstrace proti údajné islamizaci Německa se konají také v Kolíně nad Rýnem a v Berlíně. V Kolíně nad Rýnem se podle policejních odhadů sešlo zhruba 250 příznivců Pegidy, v německé metropoli 350.

"Pegida správně upozorňuje na problémy, které Německo má. Proti hnutí stojí jedině levicoví extremisté," řekl ČTK jeden z účastníků berlínské demonstrace.

V Berlíně i v Kolíně však převažují odpůrci hnutí. Ve městě na Rýnu se podle policie shromáždilo kolem 3000 demonstrantů požadujících otevřenou společnost. V Berlíně se během podvečera uskutečnila tři shromáždění proti Pegidě, na největším z nich před Braniborskou bránou bylo podle policejního odhadu přes 2000 lidí.

Mezi demonstranty u Braniborské brány převažovali lidé tureckého původu, kteří se cítí být Pegidou ohroženi. "Žiju v Německu, pracuji tady a platím tu daně. Proč na mě někdo útočí jen proto, že jsem muslim?" řekl jeden z demonstrantů. "Chceme ukázat, že Pegida nezastupuje jediný názor ve společnosti," zdůraznil další.

Nesouhlas s názory příznivců Pegidy dala najevo i některá německá města. V Berlíně nechala radnice po dobu konání demonstrace Pegidy zhasnout osvětlení Braniborské brány, v Kolíně nad Rýnem se do tmy ponořila místní katedrála.

Proti hnutí Pegida dnes opět vystoupila kancléřka Angela Merkelová z Křesťanskodemokratické unie (CDU). "Musíme jasně říci, že pravicový extremismus, xenofobie a antisemitismus nesmějí mít v naší společnosti místo," uvedla v tiskovém prohlášení. Sociálnědemokratický ministr spravedlnosti Heiko Maas se v Berlíně zúčastnil jedné z manifestací proti Pegidě.

Vláda nicméně v postoji k hnutí není jednotná. Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU), která je sesterskou stranou kancléřčiny CDU, minulý týden vyjádřila pochopení pro některé požadavky hnutí a vznesla požadavek na rychlejší odsun neúspěšných žadatelů o azyl.

Pegida využívá protiislámské nálady, které v Německu zesílily v loňském roce. Na podzim začalo hnutí v Drážďanech pořádat pravidelné pondělní demonstrace, na největší z nich se těsně před Vánoci sešlo 17 500 lidí. V dalších německých městech ale hnutí zatím výraznou podporu nezískalo.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy