Zakladatel Pegidy skončil, protože se nalíčil jako Hitler

ČTK ČTK
21. 1. 2015 18:40
Lutz Bachmann tak reagoval na kritiku, která se na něj snesla poté, co na Facebooku zveřejnil svou fotografii s typickým hitlerovským knírkem, patkou a úsečným pohledem.
Lutz Bachmann.
Lutz Bachmann. | Foto: Reuters

Berlín - Zakladatel německé organizace Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) Lutz Bachmann ve vedení hnutí končí. Ve středu večer to sdělil deníku Bild. Bachmann tak reagoval na kritiku, která se na něj snesla poté, co na Facebooku zveřejnil svou fotografii s typickým hitlerovským knírkem, patkou a úsečným pohledem. O Bachmanna, kterého provází sporná minulost, se v současné době zajímají vyšetřovatelé kvůli urážkám na adresu žadatelů o azyl.

"Ano, jako předseda končím," řekl Bachmann Bildu. Už předtím německé zpravodajské servery s odvoláním na zdroje uvnitř Pegidy spekulovaly, že zakladatel hnutí bude muset odejít. Jeho snímek v nalíčení připomínajícícm nacistického diktátora Adolfa Hitlera, o němž Bachmann mluvil jako o legraci, totiž pobouřil další významné představitele Pegidy.

"Fotku jsem udělal u holiče při příležitosti vydání satirické audioknihy Už je tady zas," uvedl dříve během dne Bachmann. "Člověk si ze sebe musí také udělat legraci," dodal. Zmíněná kniha Timura Vermese vypráví o životě nacistického diktátora Adolfa Hitlera, který se po desetiletích spánku probudí v současnosti.

Rene Jahn, který dosud vystupoval jako Bachmannův zástupce, vyjadřoval nad snímkem pobouření. "S ničím takovým nechci nic mít," prohlásil. "Tady jde o celé hnutí a ne jen o jednoho člověka," doplnil Jahn. Už před oznámením Bachmannovy rezignace řekl, že se dnes večer sejde vedení hnutí, aby z chování zakladatele Pegidy vyvodilo příslušné důsledky.

"Kdo se v politice nalíčí jako Hitler, je buď naprostý idiot, nebo nácek," prohlásil německý vicekancléř a sociálnědemokratický předseda Sigmar Gabriel.

Bachmann, který je kvůli výhrůžkám pod policejní ochranou, o sobě tvrdí, že není rasista a že odmítá jakýkoli radikalismus. "Měl jsem tureckého svědka (na svatbě) a mám mnoho muslimských přátel," vysvětluje. Přesto ho státní zastupitelství v Drážďanech vyšetřuje kvůli možnému podněcování nenávisti. Objevily se totiž jeho údajné komentáře z loňského září, ve kterých běžence a azylanty označil za špinavou pakáž či lůzu. Zda je Bachmann skutečně napsal, ale není jasné.

Bachmann má podle německých médií za sebou poměrně pestrou minulost, v níž nechybí opakované zatčení pro různé trestné činy a útěk před zákonem do Jihoafrické republiky. Ačkoli se v Africe skrýval pod falešnou identitou, byl brzy zadržen a dopraven do německého vězení. Podle serveru Tagesschau strávil Bachmann za mřížemi celkem tři roky a později byl dvakrát přistižen s dávkou kokainu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy