Rusové zveřejnili záběry z červnových útoku BM-21 Grad a BM-27 Uragan na ukrajinské cíle. Ze záběrů z dronu je patrné, že střely dopadají do prostoru bez toho, aby bylo zřejmé, co bylo jejich opravdovým cílem. Ukrajinci nyní zveřejnili první videa, kdy útočili americkým systémem HIMARS. Tomu je už připisován například úspěšný útok na muniční sklad v Zymohirji nebo vojenskou základnu v Perevalsku v Luhanské oblasti. Zásah přiznali i proruští separatisté, kteří oblast ovládají.
HIMARS je moderní pokračovatel takzvaných kaťuší - raketometů používaných sovětskou Rudou armádou za druhé světové války; podobné zbraně - právě například BM-21 Grad - mají ve výzbroji i ruská a ukrajinská armáda. V porovnání s původně sovětskými Grady, používanými od 60. let, je ale americký systém přesnější a používané rakety mohou mít mnohem větší dolet. Ukrajina ovšem měla dostat verzi střel s dosahem maximálně 80 kilometrů.
Ve srovnání s BM-21 Grad používá americký systém odlišný systém nabíjení, který je podstatně rychlejší a pro obsluhu pohodlnější. Grady se po odpálení 40 kusů raket ráže 122 mm musí dobíjet ručně střela po střele, což zabere kolem deseti minut. Pro HIMARS se oproti tomu dodává už z továrny šestice střel ráže 227 mm v přepravním a zároveň odpalovacím kontejneru. Použitý kontejner se nahradí novým za méně než pět minut pomocí vestavěného jeřábu.
Grad je považován za nepřesný, salva vypálených raket zasáhne plochu o rozloze až kolem jednoho hektaru. Původně sovětský samohybný raketomet BM-27 Uragan měl nahradit právě Grady. Lidskoprávní organizace Human Rights Watch v roce 2014 v souvislosti s konfliktem na Ukrajině varovala, že používání Gradů v osídlených oblastech je porušením mezinárodního válečného práva, které ochraňuje civilisty.
Richard Stojar z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany tvrdí, že by raketomety HIMARS mohly výrazně přispět k neutralizaci ruské dělostřelecké dominance na frontové linii. "Lze však mluvit pouze o jednotkách kusů těchto zbraní, takže navzdory svým technickým parametrům a očekávané vysoké efektivitě rovněž nemusí přinést zásadní změnu poměru sil ve prospěch ukrajinské strany," míní Stojar. Ani podle Američanů jediný zbraňový systém nemůže zvrátit vývoj války.