Proti Asadovi bojuje armáda koordinovaná z Turecka

Václav Viták
7. 11. 2011 8:00
Povstalecká Syrská svobodná armáda má už 15 000 mužů, tvrdí její velitel
Prezident Bašár Asad slíbil stažení jednotek, ale boje v ulicích probíhají dál.
Prezident Bašár Asad slíbil stažení jednotek, ale boje v ulicích probíhají dál. | Foto: Reuters

Ankara - V Sýrii operuje stále větší povstalecká armáda, která má podle jejího velitele, plukovníka Rijáda Asada, už 15 000 mužů. Rekrutuje se většinou z armádních zběhů a režimu syrského prezidenta Bašára Asada působí stále větší problémy.

Takzvaná Syrská svobodná armáda (SFA) chce být "vojenským křídlem syrské opozice proti prezidentu Asadovi". Pro Damašek je velmi nepříjemné, že plukovníkovi Asadovi poskytuje už zcela otevřeně podporu sousední Turecko.

Turecký premiér Recep Tayipp Erdogan je vývojem v Sýrii hluboce rozladěn a otevřeně se postavil za syrské hnutí odporu. Plukovník Asad je v uprchlickém táboře u tureckého města Antakya, chrání ho turecké bezpečností síly a kontakt s ním povoluje pouze turecké ministerstvo zahraničí.

"My jsme budoucí armádou Sýrie. Nejsme spojeni s žádnou konkrétní sektou, náboženstvím nebo politickou stranou. Chceme bránit všechny části syrské společnosti," řekl plukovník listu The Telegraph.

Tvrdí, že odtud také řídí veškeré operace svých sil v Sýrii. Odmítá ale říci, zda jeho muži pronikají do Sýrie také z utečeneckých táborů v Turecku.

Podle Rijáda Asada působí SFA syrským vládním silám stále větší ztráty, přestože nemá možnost nakupovat zbraně. "Máme jen ty zbraně a munici, které ukradneme syrskému režimu," říká.

Konec snah o mírové řešení?

Turecko kromě plukovníka Asada a jeho mužů hostí i Syrskou národní radu, syrskou opozici, která se doposud snažila najít mírové řešení sporů s prezidentem Asadem. I jí však už dochází trpělivost.

Plukovník Asad proto jedná o tom, že by se SFA stala ozbrojeným křídlem Syrské národní rady.

Rozhodnutí by mohlo padnout v příštích deseti až čtrnácti dnech, protože Syrská národní rada vypracovává nový plán svého dalšího působení, který bude zřejmě už zahrnovat nejen politickou, ale i vojenskou strategii řešení syrského konfliktu.

SFA zatím nemá zbraně proti obrněné technice (ilustrační foto).
SFA zatím nemá zbraně proti obrněné technice (ilustrační foto). | Foto: Reuters

SFA zatím zabila údajně asi 1000 až 1100 příslušníků vládních sil. Nemůže se ovšem pustit do otevřeného boje se syrskými jednotkami, neboť jí scházejí těžké zbraně a nemá ani protitankové střely, které by nutně potřebovala proti Asadovým obrněným jednotkám.

Proto útočí na vládní vojáky především ze zálohy. Plukovník Asad chce ale vytvořit na severu Sýrie "bezpečnou zónu", do které by se mohli bez obav uchylovat uprchlíci a odpůrci syrského režimu a kde by SFA měla svou základnu.

Tyto plány ale také naznačují, že Sýrie směřuje stále více k opravdové občanské válce, která - na rozdíl od Libye - může být vleklá.

Situaci by změnila pouze otevřená materiální podpora povstalcům, vyhlášení bezletové zóny nad Sýrií a námořní blokády země, což je dalším cílem SFA.

 

Právě se děje

Další zprávy