Sýrie varuje Západ: Zasáhnete-li, vyvoláte zemětřesení

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 10. 2011 11:29
Syrský prezident Bašár Asad varoval před intervencí v rozhovoru pro Sunday Telegraph

Londýn - Pokud západní mocnosti zasáhnou v Sýrii, mohou vyvolat "zemětřesení", které sežehne Blízký východ. V rozhovoru s britským nedělníkem Sunday Telegraph to řekl syrský prezident Bašár Asad.

Sýrií od března zmítá povstání proti tamějšímu vládnoucímu režimu a prezident si za násilný způsob, kterým se snaží revoltu potlačit, vysloužil kritiku od OSN, Ligy arabských států i Západu. Jen v sobotu při pokračujících násilnostech vyvolaných odporem proti režimu zahynuly desítky lidí.

Asad: Sýrie je Linie zlomu

V rozhovoru pro britský list Asad řekl, že západní země se "definitivně chystají vystupňovat tlak", a podotkl, že Sýrie se v každém ohledu liší od Egypta, Tuniska nebo Jemenu, které byly letos také dějištěm vzpour.

"Sýrie je nyní střediskem v tomto regionu. Je to zlomová linie, a jestliže si budete pohrávat s touto oblastí, způsobíte zemětřesení," řekl v rozhovoru.

"Chcete vidět další Afghánistán, nebo desítky Afghánistánů? Každý problém v Sýrii sežehne celý region. Jestliže plánem je rozdělit Sýrii, znamená to rozdělit celý region," dodal také.

Dělali jsme chyby, ale už je to lepší

Během povstání v Sýrii bylo podle odhadu OSN od března zabito 3000 lidí včetně skoro 200 dětí. Syrské úřady z násilností viní ozbrojence, kteří prý mají na svědomí životy 1100 vojáků a policistů. Sýrie zakázala většině zahraničních médií působit v zemi a bilance, které udávají aktivisté a syrské úřady, je obtížné ověřit.

Asad uvedl, že syrské úřady v první fázi povstání učinily "mnoho chyb", nyní je ale prý situace lepší. Uvedl také, že na incidenty kolem takzvaného arabského jara, kdy v řadě severoafrických a blízkovýchodních zemí lidé povstali proti svým vládám, odpověděl jinak než ostatní, svržení politici.

"Nešli jsme cestou tvrdohlavé vlády," podotkl s tím, že šest dní po začátku protestů odstartoval reformní proces. Lidé prý byli nejprve skeptičtí, když ale vláda začala ohlašovat reformy, problémy začaly ustupovat do pozadí a Syřané začali vládu podporovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy