Protesty v zemi, která je na dně. Hladomor přichází

mih
24. 1. 2008 11:00
Inflace v Zimbabwe je až 100 tisíc procent
Protesty proti vládě Roberta Mugabeho
Protesty proti vládě Roberta Mugabeho | Foto: Reuters

Harare - Stovky lidí se ve středu sešly v metropoli Zimbabwe, aby protestovaly proti režimu prezidenta Roberta Mugabeho. Vláda a soud protesty zakázaly a policie proti demonstrantům zasáhla slzným plynem. Vůdce opozice Morgan Tsvangirai byl na několik hodin uvězněn.

Demonstranti požadovali změnu ústavy, která by zajistila svobodné volby. Několik lidí bylo zraněno, desítky lidí policie zatkla.

Prezidentské volby se uskuteční v březnu, opozice však požaduje jejich odložení, aby mohlo dojít k reformám.

Už přes půl roku pozorovatelé varují: africký stát Zimbabwe je na pokraji totálního krachu. A problémy nyní vrcholí. Je za ně odpovědná vláda třiaosmdesátiletého prezidenta Roberta Mugabeho, který vládne pevnou rukou už 28 let. Ten však jakékoliv reformy volebního systému vylučuje.

Není jídlo ani pitná voda

Situace v této jihoafrické zemi se zhoršuje každým dnem. Ještě před deseti lety přitom patřila ekonomika v Zimbabwe k nejlépe prosperujícím v Africe.

Nyní je stát ekonomicky na dně. Nezávislé instituce odhadují, že inflace dosahuje 40 až 100 tisíc procent. Minulý týden začaly platit nové bankovky. Nejhodnotnější obsahuje sedm nul. Deset milionů místních dolarů se rovná zhruba třiceti českým korunám. A zítra to bude zase méně.

Například sousední Zambie oznámila, že už nebude do Zimbabwe dále dodávat elektřinu.

SPECIÁL
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Země se vylidňuje. Zimbabwe už opustilo několik milionů lidí.

Lidé nemají přístup k lékařské péči a často ani k základním potravinám. "Dnes ráno jsme neměli snídani. Jedli jsme jen banány,"  řekl pro BBC třiadvacetiletý prodavač knih z hlavního města Harare. "Naše rodina nemá nic - elektřinu, pitnou vodu ani jídlo," dodává. K dostání není ani benzin.

Nezaměstnanost dosahuje osmdesáti procent. Světový potravinový program (WFP) varuje, že v zemi může zemřít následkem hladu a podvýživy až několik milionů lidí.

Čtěte také: Utrpení, na které se zapomnělo? V Africe i Kolumbii

 

Právě se děje

Další zprávy