Protesty v Gruzii: největší od převratu

rst, ČTK
9. 3. 2006 21:38
Tbilisi - Tisíce lidí dnes vyšly do ulic Tbilisi i dalších měst na protivládní demonstraci, největší od nástupu prezidenta Michaila Saakašviliho k moci.
Prezident Saakašvili čelí největším protestům od doby, co se dostal k moci. Rozbuškou byl zákon o registračních pokladnách.
Prezident Saakašvili čelí největším protestům od doby, co se dostal k moci. Rozbuškou byl zákon o registračních pokladnách. | Foto: Reuters

Demonstranti kritizovali politiku dnešní gruzínské vlády a někteří ji vyzývali k odstoupení.

Kolem osmi tisíc demonstrantů se sešlo u budovy parlamentu v Tbilisi, tedy na stejném místě, kde masové protesty během "revoluce růží" před více než dvěma roky donutily k odstoupení dlouholetého předáka Eduarda Ševardnadzeho a do křesla hlavy státu vynesly Saakašviliho.

Registrační pokladny

Mezi demonstranty bylo mnoho obchodníků a drobných podnikatelů rozhořčených novým zákonem, který jim ukládá používat registrační pokladny. Někteří žádali odstoupení prezidenta.

Masová účast na demonstracích v gruzínské metropoli a v dalších městech odráží rozčarování lidí ze Saakašviliho vlády, do níž v době voleb vkládali velké naděje na zlepšení ekonomické situace v této bývalé sovětské republice.

"Lidé tehdy vyšli do ulic a dosáhli odstoupení Ševardnadzeho, teď zase mohou žádat odchod nynější vlády," řekl opoziční předák Koba Davitašvili z Konzervativní strany. To, že se Saakašvili nedokázal postavit před demonstranty, označil za slabost.

Předák Gruzínské strany práce Šalva Natelašvili, velký kritik nynější vlády, obvinil prezidenta z diktátorského stylu vládnutí a z toho, že zapomněl na svoje sliby, že bude bojovat proti hluboce zakořeněné korupci a za zlepšení ekonomiky.

Opozice nechce destabilizovat situaci v zemi

"Prezident říká, že ceny potraviny vzrostly jen trochu, ale to není pravda. Například maso, které si nemohu dovolit koupit pro svoje děti, dnes stojí dvakrát více než před dvěma lety," stěžovala si vdova Tamriko Geogadzeová, která kvůli tomu, že si nemohla dovolit pořídit registrační pokladnu, přišla o práci prodavačky v kiosku. "Nikdy jsem se nezapojovala do politiky, ale nyní jsem proti vládě."

Na ulicích došlo ke rvačkám a nešetřilo se silnými slovy, když se police snažila vytlačit demonstranty z ulic, ale k vážnému násilí během několikahodinové demonstrace zřejmě nedošlo. Gruzínská vláda odmítla splnit požadavky obchodníků i jejich opozičně naladěných stoupenců v parlamentu.

Premiér Zurab Nogaideli při setkání s opozičními poslanci řekl, že vláda nehodlá měnit stůj postoj k registračním pokladnám. Poslanci ujistili, že nechtějí destabilizovat situaci v zemi a nepředkládají politické požadavky. Chtějí jen úpravu zákona o registračních pokladnách.

Setkání premiéra s opozičními poslanci skončilo bez výsledku, každá ze stran setrvala na svém postoji. Představitelé opozičních stran varovali, že v pátek bude obnovena mnohatisícová akce maloobchodníků odmítajících zavedení registračních pokladen.

 

Právě se děje

Další zprávy