Gruzie je stále bez plynu i elektřiny

Red Zah, ČTK
27. 1. 2006 14:26
Tbilisi Přes čtyři miliony Gruzínů jsou už od neděle bez dodávek tepla. Ve čvrtek se navíc kvůli uragánu ocitla většina země i bez elektřiny.
Gruzíni v hlavním městě Tbilisi čekají ve frontě na petrolej. Plynem topit nemohou - nemá odkud proudit. Nemají ani elektřinu
Gruzíni v hlavním městě Tbilisi čekají ve frontě na petrolej. Plynem topit nemohou - nemá odkud proudit. Nemají ani elektřinu | Foto: Reuters/D.Mdzinarišvili

V zemi na kraji Černého moře je kritický nedostatek plynu, jehož dodávky byly po sobotním nevysvětlitelném výbuchu na plynovodu z Ruska zastaveny. Situace se ještě zhoršila poté, co Rusové přerušili dodávky plynu z náhradního plynovodu přes Ázerbájdžán. Podle CNN kvůli závadě na kompresoru.

Chybí i elektřina, neboť rozvodnou síť elektřiny postihl minulou neděli také výbuch a důležitou část vedení pak strhala silná vichřice, která se ve čtvrtek přehnala přes západní část země.

Foto: Aktuálně.cz

Prezident obvinil Rusko

Prezident pětimilionové Gruzie Michail Saakašvili, který se po vypuknutí krize ve čtvrtek večer předčasně vrátil z ekonomického fóra v Davosu, ocenil chování Gruzínů v tuhé zimě, kdy se musejí obejít bez elektřiny i bez plynu; projevili podle něho porozumění pro tuto situaci.

"To musí uvádět v zuřivost ty, kdo nás záměrně do těchto problémů přivedli," řekl Saakašvili a znovu obvinil Rusko z odpovědnosti za výbuchy na plynovodu i elektrické síti.

Opravy plynovodu byly již několikrát přerušeny kvůli nepříznivému počasí i kvůli tomu, že bylo objeveno nové poškození. Nejprve bylo slíbeno, že dodávky plynu budou obnoveny v sobotu, ale dnes ředitel společnosti Kavkaztransgaz řekl, že to bude trvat ještě několik dní. Je totiž třeba nejprve vytlačit výbušnou směs plynů, která se nahromadila v potrubí.

Elektřinu zastavil uragán

Přes západní část země se navíc dnes v noci přehnal uragán, podle svědků nejsilnější za posleních 35 let, který způsobil rozsáhlé výpadky elektrické energie. Z provozu bylo vyřazeno vedení z elektrárny Imereti, jímž proudí elektřina do Tbilisi a dalších měst na východě země. Elektrárna přímo v metropoli navíc musela odstavit jeden energoblok, který zásoboval polovinu města. Opraven bude nejdříve dnes večer.

V Tbilisi je nyní dodávána energie jen do životně důležitých objektů, jako jsou metro, nemocnice, vodárny, pekárny a podobně.

Ve městě se objevily dlouhé fronty před obchody, v nichž lidé nakupují petrolej do přenosných ohřívacích těles. Zvýšená poptávka po petroleji vedla k raketovému zvýšení jeho ceny: litr se nyní prodává v přepočtu za 1,5 dolaru. To je v zemi, kde průměrná měsíční mzda činí zhruba 25 dolarů a průměrná penze 20 dolarů, značná suma.

Úřady ale kontrolují, aby benzinové pumpy nezvyšovaly ceny pohonných hmot určených k topení.

Mráz v Gruzii, i ve vztazích s Ruskem

Prezident Saakašvili včera požádal o vydání dvou důstojníků ruské vojenské rozvědky, kteří podle něj mají sabotáž na svědomí. Rusko ale jeho obvinění striktně odmítá.

#reklama

Představitel ruské tajné služby FSB však kontroval prohlášením, že výbuchy mají na svědomí příslušníci gruzínské rozvědky. "Obě exploze neměly za cíl zabíjení lidí. Proto jsou pro čečenské teroristy naprosto netypické," prohlásil důstojník kavkazské pobočky FSB pro internetový server Caucasian Knot.

Diverzi si podle něj objednalo "oficiální Tbilisi" a provedli ji místní agenti gruzínské tajné služby. Hlavní vyšetřovací hypotézou ruské prokuratury nicméně zatím stále zůstává verze o akci "nezákonných ozbrojených skupin".

Gruzie je na dodávkách zemního plynu z Ruska plně závislá. Většinu elektřiny v Gruzii navíc vyrábějí elektrárny poháněné plynem dodávaným z Ruska.

 

Právě se děje

Další zprávy