Gruzie žádá stažení ruských vojsk. Marně

Red Zah, ČTK
16. 2. 2006 16:35
Moskva - Gruzínský parlament vyzval Moskvu ke stažení svých vojsk z Jižní Osetie. Moskva však Gruzii varuje: Destabilizujete tím region!

O odchodu ruských jednotek z gruzínské Jižní Osetie a jejich nahrazení mezinárodními mírovými sbory jednal dnes v Moskvě s činiteli ruského ministerstva zahraničí gruzínský ministr Georgij Chaindrava. 

Tbilisi žádá "mírový" odchod ruských vojsk

Rezoluci požadující odsun ruských vojáků ze separatistické provincie ve středu jednomyslně schválil gruzínský parlament. Státní ministr pro řešení konfliktů v Abcházii a Jižní Osetii Chaindrava před odletem z Tbilisi zdůraznil, že jeho vláda bude rozhodnutí zákonodárného sboru respektovat, vyloučil však použití síly. "Řešení s použitím síly nepřipadá v úvahu," podtrhl.

Ruské ministerstvo zahraničí v reakci na rozhodnutí gruzínského parlamentu varovalo Gruzii před destabilizací regionu. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že jeho vojáci v provincii zůstanou a budou pokračovat ve své misi v rámci svého mandátu. Tento mandát je zakotven v rusko-gruzínské dohodě z 90. let.

Zůstaneme. Hrozí občanská válka, vzkazuje Moskva 

Náčelník ruského generálního štábu Jurij Balujevskij dnes varoval, že odejdou-li ruské jednotky z Gruzie, mohla by v zemi znovu vypuknout občanská válka.

Ruskojazyčná Jižní Osetie v roce 1990 jednostranně vyhlásila nezávislost na Tbilisi. Formálně ale nadále zůstává součástí Gruzie. Počátkem 90. let došlo v provincii ke krvavému konfliktu mezi Osetinci a Gruzíny. V roce 1992 bylo uzavřeno příměří, na které dohlížejí smíšené rusko-jihoosetsko-gruzínské mírové síly.

Foto: Reuters

Ruské jednotky operují také v Abcházii, další gruzínské separatistické oblasti, ležící na pobřeží Černého moře.

Vztahy mezi Moskvou a Tbilisi výrazně ochladly od gruzínské "revoluce růží" v roce 2003, která vynesla k moci prozápadní vládu v čele s Michailem Saakašvilim. Ten se nepokrytě snaží vymanit svou zemi ze sféry vlivu Moskvy, usiluje o těsnější kontakty s USA a dalšími západními státy a také o členství své země v Evropské unii a NATO. Američtí vojenští instruktoři například pomáhají při výcviku gruzínských vojáků.

 

Právě se děje

Další zprávy