reklama
 
 

Gruzie nemá energii, spoléhá na Írán

27. 1. 2006 18:25
Tbilisi - Írán by měl již v neděli začít dodávat Gruzii zemní plyn. Kavkazská země tak po týdenním výpadku obnoví dodávky.

Gruzínci, kteří jsou na zemním plynu závislí, trpí v současném mrazivém počasí energetickou krizí. Kavkazská země nemá energii kvůli dosud neobjasněné víkendové explozi plynovodu z Ruska a další explozi elektrické rozvodny. Elektrické vedení také poškodila čtvrteční vichřice.

Místo ruského plynu íránský

Do Gruzie by měly proudit z Íránu denně dva miliony kubických metrů plynu. Sdělil to vysoký představitel gruzínského ministerstva energetiky. Tbilisi bude platit 120 dolarů za 1000 kubických metrů, což je o deset dolarů více, než platila Gruzie Rusku.

"Toto množství bude stačit k obnově dodávek elektřiny a plynu," řekl Saakašvili, podle něhož by plyn z Íránu měl začít proudit již v neděli, nejpozději v pondělí. "Tímto si také vytvoříme dobrý mechanismus pro alternativní zdroje. Rusko by si to mělo uvědomit," dodal s tím, že íránská cena je prý "pro Gruzii přijatelná".

Gruzie viní Rusko

Saakašvili viní z odpovědnosti za víkendové výbuchy plynovodu i elektrické sítě Rusko a v minulých dnech si stěžoval také na pomalé tempo oprav plynovodu. Současně naznačil, že Moskva úmyslně trestá jeho zemi za prozápadní politiku, kterou Gruzie v posledních letech uplatňuje.

Ruské úřady nicméně svalují vinu za havárii na "sabotéry" z řad islámských radikálů napojených na čečenské povstalce, gruzínská obvinění odmítají a dnes informovaly, že opravy jsou již skoro hotové. Dodávky ruského plynu budou obnoveny v sobotu, ale potrvá ještě nějakou dobu, než to pocítí spotřebitelé.

Musíme se domluvit s Ázerbájdžánem

Pro zajištění přepravy zemního plynu z Íránu do Gruzie je zapotřebí ještě dojednat technické podrobnosti s Ázerbájdžánem, který má být tranzitní zemí. Do Ázerbájdžánu se po dnešním jednání v Teheránu proto přesunul gruzínský ministr energetiky Nika Gilauri. "Íránské dodávky plynu půjdou přes Ázerbájdžán," potvrdila mluvčí ministerstva energetiky.

V Ázerbájdžánu však podle všeho tato zpráva vyvolala překvapení. "Nejsme obeznámeni s podrobnostmi gruzínsko-íránských jednání. Ázerbájdžán může odčerpávat plyn z Íránu, ale je pro to nutné provést jisté technické úpravy, což pochopitelně není záležitost pouhého jednoho týdne," konstatoval mluvčí státní ropné společnosti Azerigaz.

Gruzínskou energetickou krizi dále prohloubila čtvrteční mohutná vichřice, která strhala vedení dodávající elektřinu z hydroelektrárny na řece Inguri v západní části země na východ a zavinila výpadek proudu pro tři miliony lidí.

autor: Red Zah, Reuters, ČTK | 27. 1. 2006 18:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama