Nairobi - Nejméně 12 lidí od pátku zemřelo během nepokojů v Keni, kde se rozhořely protesty v reakci na vyhlášení výsledků prezidentských voleb. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Ve volbách zvítězila současná hlava státu Uhuru Kenyatta. Opozice označila sčítání hlasů za zmanipulované, keňští pozorovatelé ale dnes uvedli, že výsledek je v pořádku.
Do márnice v Nairobi v sobotu byla přivezena těla devíti mladých mužů, kteří podlehli střelným zraněním. V Nairobi zemřela i devítiletá dívka, kterou zasáhla kulka vypálená z policejní zbraně.
"Byla zasažena zbloudilou střelou, když stála na balkoně a policisté sporadicky stříleli," cituje agentura Reuters jednoho ze svědků. Protesty se rozhořely zejména ve slumech kolem metropole. Všech deset mrtvých bylo z chudinské čtvrti Mathare.
Úřady už ráno informovaly o dvou mrtvých na dalších místech země. "Jeden člověk zemřel a další čtyři zraněné jsme přijali do nemocnice," řekl agentuře AFP nemocniční zdroj ve městě Kisumu. Dalšího mrtvého ve městě Siaya potvrdil místní policista.
Podle opozice už zemřelo 100 lidí
Opoziční koalice vedená neúspěšným prezidentským kandidátem Railou Odingou tvrdí, že zabito bylo již více než 100 lidí, včetně deseti dětí. Pro svá tvrzení ale neposkytla žádné důkazy. Keňská národní komise pro lidská práva oznámila, že od úterý, tedy ode dne voleb, policie zastřelila 24 lidí. Představitelé hlavní nemocnice ve městě Kisumu pak uvedli, že od pátečního večera ošetřili 26 osob, z toho čtyři se zraněním střelnou zbraní, a další, které zbyla policie. Nepokoje se soustředí ve městě Kisumu, které je hlavní baštou Odingy, a v etnicky smíšených slumech na okraji Nairobi.
Volební komise v pátek uvedla, že Kenyatta získal v úterním hlasování podporu 54,27 procenta voličů. Opoziční kandidát Raila Odinga si zajistil 44,74 procenta hlasů.
Na průběh voleb dohlížela hlavní keňská pozorovatelská organizace ELOG. Ta dnes uvedla, že nemá žádné důkazy, že hlasování bylo zmanipulované. Výsledek voleb je podle ní přesný.
Během dvouměsíčního etnického násilí, které propuklo rovněž kvůli volbám, v roce 2007 zemřelo zhruba 1100 lidí. Dalších asi 600 tisíc muselo opustit své domovy.