Londýn - Počet teroristických spiknutí svázaných s organizací Islámský stát (IS) se podle nové studie zvyšuje.
Jak uvádí studie britského think-tanku The Henry Jackson Society, byly za poslední rok na Západě zaznamenány průměrně více než dva pokusy o teroristický útok měsíčně.
Studie zkoumala nejčastější cíle, charakteristiku pachatelů i to, jakým způsobem byly útoky s Islámským státem spojené.
Od loňského roku, kdy IS vyhlásil v části Sýrie a Iráku svůj chalífát, odhalila policie v deseti zemích 32 pokusů o teroristický útok, které se inspirovaly ideologií islamistů. Nejvíce jich hrozilo v USA, následovaly Austrálii a Francie.
Zemřelo při nich dvanáct lidí - osm v Evropě, dva v Austrálii a dva v Kanadě.
Do přípravy útoků se zapojilo 58 lidí ze 13 zemí, jen 16 procent z nich ale bylo k útoku pobídnuto přímo bojovníky IS. A jen jeden jediný pokus o útok - v Belgii v lednu 2015 - byl řízen přímo Islámským státem.
Organizace podle think-tanku nemá prostředky na to, aby mohla Západ doopravdy ohrozit. Její síla tkví ve schopnosti inspirovat individuální útočníky, takzvané osamělé vlky. Primárně se soustředí na nespokojené muslimy, které se pokouší pomocí propagandy radikalizovat.
Teroristických spiknutí tedy sice přibývá, ale celá čtvrtina útočníků nikdy nebyla v přímém kontaktu s kýmkoliv z Islámského státu.
Hrozbu představují radikalizovaní osamělí vlci
Ze studie vyplývá, že - i přes zvýšené riziko, které Islámský stát na poli terorismu představuje - nebezpečí nevyvěrá přímo z řad džihádistů. Hlavní hrozbu představuje jejich propagandistická mašinérie.
Ve třech ze čtyř případů byla pro plánování útoku klíčová právě propaganda, kterou IS šíří na sociálních sítích, jako je například Twitter.
Prostřednictvím internetu se sympatizanti mohou k islamistům zcela veřejně hlásit. A najít například návod, jak teroristický útok provést.
Podle autorů studie Islámský stát pro jednotlivce na Západě funguje především jako inspirace. Robin Simcox míní, že riziko pro západní společnost nepředstavují hrozby džihádistů, ale takzvaní "osamělí vlci", které radikální ideologie ovlivnila.
Fakta totiž ukazují, že teroristické útoky "ve jménu Islámského státu" zpravidla osnují radikalizovaní mladíci bez vojenského výcviku.
Jen výjimečné jsou koordinované akce několika teroristických buněk, což byl charakteristický znak operací Al-Káidy.
"Tito lidé jsou velmi efektivní v plánování jednoduchých útoků se zbraněmi a noži, zaměřených na veřejnost, členy armády nebo policii. Takovým útokům lze obecně velice obtížně zabránit," vysvětlil Simcox.
Útočníci jsou obvykle velmi mladí a takřka výhradně muži.
Statistika hovoří jasně: 74 procent z nich není starších 25 let, a bezmála čtvrtinu dokonce tvořili teenageři. 29 procent útočníků konvertovalo k islámu a 22 procent již mělo záznam v trestním rejstříku.