Mnozí zákazníci zůstali bez možnosti telefonovat nebo se připojovat k internetu, firma pomalu obnovuje normální provoz. "Vypadá to, že se jim podařilo systémy operátora Kyivstar vážně poškodit a některé části úplně zničit. Obnovení služeb je pomalé a postupné," popsal z místa pro Aktuálně.cz z obyvatel Ukrajiny Volodymyr Bojko, který pracuje v místní správě v Černihivu.
V důsledku napadení nefungovala v některých částech země varovná hlášení před raketovým nebo dronovým útokem. Také ředitel Kyivstaru Oleksandr Komarov ve čtvrtek potvrdil, že obnova zničených systémů a provozu všech služeb potrvá několik týdnů, útok byl velmi vážný a rozsáhlý.
K sofistikovanému napadení Kyivstaru se přihlásila ruská hackerská skupina Solncepjok. Název v překladu do češtiny znamená sluneční svit a jmenuje se tak také ruský válečný film, který obhajuje probíhající ruskou agresi vůči Ukrajině a také okupaci Krymu a Donbasu z roku 2014.
Kyjev tvrdí, že je skupina napojená na ruskou vojenskou rozvědku GRU, pracuje na její zakázku a s její pomocí. Solncepjok zveřejnil fotografie napadených systémů Kyivstaru na svém účtu na sociální síti Telegram.
"Musíme si bohužel přiznat, že prolomili naši obranu. Učinili tak prostřednictvím účtu jednoho ze zaměstnanců, na který se přihlásili. Vyšetřujeme, jak se to mohlo stát," prohlásil Komarov.
Naznačil, že se nejednalo o technologické selhání, nýbrž že hackerům někdo předal přístupová hesla. "Někteří lidé mezi námi navádějí nepřátelské rakety na cíle, někteří předávají přístupová hesla," uvedl. Ukrajinská kontrarozvědka událost vyšetřuje jako vlastizradu.
Kyivstar je s 24 miliony uživateli největším operátorem na Ukrajině, s odstupem následují Vodafone (20 milionů) a Lifecell (11 milionů).
Od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 čelil Kyivstar podle Komarova více než pěti stům hackerských útoků z Ruska, žádný ale neměl takové následky jako ten současný. "Je to jedna z válečných front proti nám," řekl šéf firmy.
Kooperace hackerů s tajnými službami
Experti na kyberbezpečnost upozorňují, že velké hackerské skupiny v Rusku postupují v součinnosti s ruskými tajnými službami. Tamní Federální bezpečnostní služba (FSB) ostatně v minulosti sama zveřejnila na internetu odposlechy bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové nebo amerického velvyslanectví.
Sami Rusové jsou ostražití v ochraně svých systémů, nikdo z vedení země a bezpečnostních složek nesmí používat výrobky firmy Apple. Putin je známý tím, že nepoužívá mobil ani tablet, veškerý komunikační servis mu poskytují asistenti v jeho blízkosti.
Ochromit nepřítele se snaží i druhá strana konfliktu - ukrajinští hackeři. Od začátku války pronikli do některých ruských firem, v červnu například na několik hodin vyřadili z provozu servery několika tamních velkých bank a společností poskytujících úvěry. Dostali se také k údajům lidí, kteří využívají služeb internetového prodejce letenek.