Prokurátor žádá pro ukrajinskou pilotku Savčenkovou 23 let. Její advokát připustil výměnu za vojáky

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 2. 3. 2016 14:17
Ruský prokurátor navrhuje, aby ukrajinská pilotka Naďa Savčenková strávila 23 let ve vězení. Podle prokuratury řídila palbu na ruské vojáky v Donbasu. Savčenková je viněna z vraždy, z pokusu o vraždu a z nezákonného překročení hranic. Pilotka údajně měla předloni v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny úmyslně navést minometnou palbu na skupinu neozbrojených civilistů a novinářů, kteří byli na kontrolním stanovišti separatistů.
Ukrajinská pilotka Naďa Savčenková.
Ukrajinská pilotka Naďa Savčenková. | Foto: Reuters

Doněck (Rusko) - Ruský prokurátor navrhl ukrajinské pilotce Nadě Savčenkové trest 23 let vězení za to, že měla řídit palbu na ruské vojáky v Donbasu.

"Souřadnice, které poskytla, byly použity ke střelbě nejméně šesti granátů," prohlásil prokurátor s tím, že existuje dostatek důkazů, že pilotka nezákonně překročila ruskou hranici.

"Jednala svévolně a tajně," dodal u doněckého soudu. Doba, kterou Savčenková strávila ve vazbě, se má od výše trestu odečíst. Prokurátor rovněž žádá, aby pilotka zaplatila pokutu 100 tisíc rublů (34 tisíc korun).

Pilotka protestuje hladovkou

Savčenková je v Rusku souzena za údajný válečný zločin. Prokuratura ji viní z vraždy, z pokusu o vraždu a z nezákonného překročení hranic.

Předloni měla v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny údajně úmyslně navést minometnou palbu na skupinu neozbrojených civilistů a novinářů, kteří byli na kontrolním stanovišti separatistů.

Ukrajinská pilotka proti věznění protestuje hladovkou, kterou vyhlásila v polovině prosince loňského roku. Podle jejího advokáta Nikolaje Polozova do února zhubla o 18 kilogramů. 

Savčenková držela hladovku už loni, a to déle než deset týdnů. Nynější hladovku vyhlásila 17. prosince a hodlá ji držet až do skončení soudu, který se koná v západoruském městě Doněcku v Rostovské oblasti.

Advokát připustil výměnu za zajaté vojáky

"Její zdravotní stav není dobrý, trpí dušností a bolestmi žaludku. Vypovídá ale vstoje a nechce dát najevo slabost," řekl v únoru k průběhu soudu Polozov.

Její věznění vyvolalo silné mezinárodní protesty, řetězovou hladovku za její propuštění například drželi poslanci Evropského parlamentu. V médiích se objevují spekulace, že po vyhlášení rozsudku bude letkyně vyměněna za ruské vojáky zatčené na Ukrajině během vojenských operací v Donbasu.

Spekulace ve středu potvrdil i advokát Savčenkové Ilja Novikov.

Novinářům řekl, že je mu zcela lhostejné, o jaký trest prokuratura žádá a jaký verdikt soud vynese. Savčenková bude podle něj osvobozena v důsledku "politických rozhovorů" během prvního měsíce po vynesení rozsudku.

O pobytu v ruské vazbě také Savčenková sepsala knihu, která vyšla na Ukrajině. Výtěžek z jejího prodeje bude věnován dalším Ukrajincům, jež jsou vězněni v Rusku a nemohou si dovolit advokáta.

Publikace nazvaná "Silné jméno Nadija" (v ukrajinštině "nadija" znamená také "naděje" - pozn. redakce) byla vytištěna nákladem 10 tisíc výtisků a je k dostání od loňského září. 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Prymula se stal Zemanovým poradcem. Je uveden v oficiálním seznamu. Podle Primy bude neplaceným poradcem

Zdroj: ČTK
Další zprávy