Rusové poprvé připustili, že by mohli vyměnit Savčenkovou

ČTK ČTK
2. 9. 2015 16:05
Ukrajinské pilotce hrozí v Rusku 25 let vězení a o její výměně se spekuluje už dlouho.
Nadija Savčenková u moskevského soudu.
Nadija Savčenková u moskevského soudu. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko ve středu poprvé veřejně připustilo možnost výměny vězněné ukrajinské letkyně Naděždy Savčenkové za některého z Rusů zadržovaných na Ukrajině.

Savčenková je v Rusku souzena za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů zabitých na východě Ukrajiny. O její možné výměně dnes s novináři v Moskvě hovořil ruský ministr spravedlnosti Alexandr Konovalov.

Výměnu ukrajinské letkyně za některého z ruských občanů vězněných na východě Ukrajiny je podle ministra třeba projednat na diplomatické úrovni. "Takové otázky se zpravidla řeší diplomatickými kanály," dodal. Z ryze právního hlediska je podle Konovalova taková výměna možná.

Savčenkové hrozí 25 let vězení a o její výměně se spekuluje už dlouho. Podle Kyjeva je nevinná a z Donbasu byla do Ruska unesena. Ostře sledovaný proces vyvolává protiruské protesty na Ukrajině i v zahraničí. Ukrajinská důstojnice, která se ve vlasti stala symbolem odporu proti ruské agresi, je ve vězení od loňského června.

Podle ukrajinských i ruských médií by mohla být Savčenková vyměněna za četaře Alexandra Alexandrova a kapitána Jevgenije Jerofejeva, které v polovině května zajali ukrajinští vojáci. Předmětem výměny by se mohl stát rovněž ukrajinský režisér Oleh Sencov, jehož nedávno ruský vojenský soud odsoudil za údajnou podporu teroristů na Krymu k 20 letům vězení.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy