Rusové poprvé připustili, že by mohli vyměnit Savčenkovou

ČTK ČTK
2. 9. 2015 16:05
Ukrajinské pilotce hrozí v Rusku 25 let vězení a o její výměně se spekuluje už dlouho.
Nadija Savčenková u moskevského soudu.
Nadija Savčenková u moskevského soudu. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko ve středu poprvé veřejně připustilo možnost výměny vězněné ukrajinské letkyně Naděždy Savčenkové za některého z Rusů zadržovaných na Ukrajině.

Savčenková je v Rusku souzena za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů zabitých na východě Ukrajiny. O její možné výměně dnes s novináři v Moskvě hovořil ruský ministr spravedlnosti Alexandr Konovalov.

Výměnu ukrajinské letkyně za některého z ruských občanů vězněných na východě Ukrajiny je podle ministra třeba projednat na diplomatické úrovni. "Takové otázky se zpravidla řeší diplomatickými kanály," dodal. Z ryze právního hlediska je podle Konovalova taková výměna možná.

Savčenkové hrozí 25 let vězení a o její výměně se spekuluje už dlouho. Podle Kyjeva je nevinná a z Donbasu byla do Ruska unesena. Ostře sledovaný proces vyvolává protiruské protesty na Ukrajině i v zahraničí. Ukrajinská důstojnice, která se ve vlasti stala symbolem odporu proti ruské agresi, je ve vězení od loňského června.

Podle ukrajinských i ruských médií by mohla být Savčenková vyměněna za četaře Alexandra Alexandrova a kapitána Jevgenije Jerofejeva, které v polovině května zajali ukrajinští vojáci. Předmětem výměny by se mohl stát rovněž ukrajinský režisér Oleh Sencov, jehož nedávno ruský vojenský soud odsoudil za údajnou podporu teroristů na Krymu k 20 letům vězení.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Policie obvinila tři lidi z obecného ohrožení kvůli loňskému úniku fenolu v Děčíně se dvěma oběťmi. Všichni obvinění jsou z firmy, kde látka unikla.

Další zprávy