Pilotka Savčenková vydává knihu o ruském vězení. Části rukopisu vynesla její sestra

ČTK ČTK
16. 9. 2015 18:02
Na Ukrajině v těchto dnech vychází kniha důstojnice ukrajinského letectva Nadije Savčenkové o jejím pobytu v ruském vězení. Savčenkové se podařilo části rukopisu postupně vynést díky návštěvám sestry. Savčenková se podle své sestry odhodlala ke psaní v době, kdy 40. den držela hladovku na protest proti svému uvěznění. Čtyřiatřicetiletá Savčenková byla podle ruských úřadů zadržena na počátku loňského července v Rusku. Udajně se podílela na smrti dvou ruských novinářů na východní Ukrajině.
Nadija Savčenková
Nadija Savčenková | Foto: Reuters

Kyjev - Na pultech kyjevských knihkupectví se ve středu objevila kniha, kterou v ruském vězení sepsala důstojnice ukrajinského letectva Nadija Savčenková, obžalovaná z podílu na loňské smrti dvou ruských novinářů na východní Ukrajině.

Literární prvotina Savčenkové byla představena v ukrajinském parlamentu, kam letkyně byla mezitím zvolena za stranu bývalé premiérky Julije Tymošenkové. Ta sama zakusila vězení za předchozího prezidenta Viktora Janukovyče, svrženého loni v únoru.

"Tuto knihu napsala osoba s nepokořitelným duchem. Nadija Savčenková je pýchou Ukrajiny," prohlásila Tymošenková. "Knížku napsala sama, v ruském vězení. Během návštěv Nadija předávala části rukopisu své sestře, která je pak nechala vytisknout. Každé slovo volá ke všem Ukrajincům: ubraňte Ukrajinu a nezraďte Ukrajinu," dodala.

Savčenková se podle své sestry odhodlala ke psaní v době, kdy 40. den držela hladovku na protest proti svému uvěznění. "Netoužila po slávě, ale bála se, že nemusí přežít a že nezazní pravda," řekla. Přála by si, aby si knihu mohli přečíst Rusové.

Zájemci mají za knihu zaplatit, kolik uznají za vhodné. Výtěžek bude určen dalším Ukrajincům, kteří jsou momentálně vězněni v Rusku a kteří si nemohou dovolit advokáta.

Kniha je v prodeji zatím jen v Kyjevě

Kniha nazvaná "Silné jméno Nadija" (v ukrajinštině "nadija" znamená také "naděje" - pozn. redakce) byla vytištěna nákladem 10.000 výtisků. Zatím je k dostání jen v Kyjevě, nakladatelství už ale hledá možnosti distribuce i v dalších regionech Ukrajiny. Výňatky už byly zveřejněny v tisku.

"Už jsou to tři měsíce, co u mého jména v radě (parlamentu) píší 'nepřítomna'. Ale Ukrajinci, kteří mi dali svou důvěru a svůj hlas, ode mě očekávají činy! Rozhodla jsem se tedy, že ve vězení naškrábu něco na papír! Tady čas nechybí...," vysvětlovala v jednom z výňatků autorka, proč se rozhodla knihu napsat.

Čtyřiatřicetiletá Savčenková byla podle ruských úřadů zadržena na počátku loňského července v Rusku. Sama letkyně, která se ve své vlasti těší značné popularitě, obviňuje proruské separatisty, že ji na východě Ukrajiny zajali a předali Rusům.

Od té doby je v ruské cele. Příští týden má pokračovat soud, před kterým čelí obžalobě, že úmyslně navedla palbu ukrajinských minometů na skupinu civilistů a novinářů, z nichž dva byli zabiti. Vinu odmítá. Hrozí ji až 25 let vězení.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy