Pilotka Savčenková vydává knihu o ruském vězení. Části rukopisu vynesla její sestra

ČTK ČTK
16. 9. 2015 18:02
Na Ukrajině v těchto dnech vychází kniha důstojnice ukrajinského letectva Nadije Savčenkové o jejím pobytu v ruském vězení. Savčenkové se podařilo části rukopisu postupně vynést díky návštěvám sestry. Savčenková se podle své sestry odhodlala ke psaní v době, kdy 40. den držela hladovku na protest proti svému uvěznění. Čtyřiatřicetiletá Savčenková byla podle ruských úřadů zadržena na počátku loňského července v Rusku. Udajně se podílela na smrti dvou ruských novinářů na východní Ukrajině.
Nadija Savčenková
Nadija Savčenková | Foto: Reuters

Kyjev - Na pultech kyjevských knihkupectví se ve středu objevila kniha, kterou v ruském vězení sepsala důstojnice ukrajinského letectva Nadija Savčenková, obžalovaná z podílu na loňské smrti dvou ruských novinářů na východní Ukrajině.

Literární prvotina Savčenkové byla představena v ukrajinském parlamentu, kam letkyně byla mezitím zvolena za stranu bývalé premiérky Julije Tymošenkové. Ta sama zakusila vězení za předchozího prezidenta Viktora Janukovyče, svrženého loni v únoru.

"Tuto knihu napsala osoba s nepokořitelným duchem. Nadija Savčenková je pýchou Ukrajiny," prohlásila Tymošenková. "Knížku napsala sama, v ruském vězení. Během návštěv Nadija předávala části rukopisu své sestře, která je pak nechala vytisknout. Každé slovo volá ke všem Ukrajincům: ubraňte Ukrajinu a nezraďte Ukrajinu," dodala.

Savčenková se podle své sestry odhodlala ke psaní v době, kdy 40. den držela hladovku na protest proti svému uvěznění. "Netoužila po slávě, ale bála se, že nemusí přežít a že nezazní pravda," řekla. Přála by si, aby si knihu mohli přečíst Rusové.

Zájemci mají za knihu zaplatit, kolik uznají za vhodné. Výtěžek bude určen dalším Ukrajincům, kteří jsou momentálně vězněni v Rusku a kteří si nemohou dovolit advokáta.

Kniha je v prodeji zatím jen v Kyjevě

Kniha nazvaná "Silné jméno Nadija" (v ukrajinštině "nadija" znamená také "naděje" - pozn. redakce) byla vytištěna nákladem 10.000 výtisků. Zatím je k dostání jen v Kyjevě, nakladatelství už ale hledá možnosti distribuce i v dalších regionech Ukrajiny. Výňatky už byly zveřejněny v tisku.

"Už jsou to tři měsíce, co u mého jména v radě (parlamentu) píší 'nepřítomna'. Ale Ukrajinci, kteří mi dali svou důvěru a svůj hlas, ode mě očekávají činy! Rozhodla jsem se tedy, že ve vězení naškrábu něco na papír! Tady čas nechybí...," vysvětlovala v jednom z výňatků autorka, proč se rozhodla knihu napsat.

Čtyřiatřicetiletá Savčenková byla podle ruských úřadů zadržena na počátku loňského července v Rusku. Sama letkyně, která se ve své vlasti těší značné popularitě, obviňuje proruské separatisty, že ji na východě Ukrajiny zajali a předali Rusům.

Od té doby je v ruské cele. Příští týden má pokračovat soud, před kterým čelí obžalobě, že úmyslně navedla palbu ukrajinských minometů na skupinu civilistů a novinářů, z nichž dva byli zabiti. Vinu odmítá. Hrozí ji až 25 let vězení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy