Právní monstrum z Panamy. Firmu Mossack Fonseca vedou romanopisec a syn špiona CIA

Simone Radačičová Simone Radačičová
5. 4. 2016 15:38
V centru skandálu Panama Papers je firma Mossack Fonseca. Vznikla v roce 1986 sloučením dvou menších advokátních kanceláří. Ramón Fonseca je známý také jako občasný romanopisec. Dříve pracoval jako poradce panamského prezidenta. Jürgen Mossack se narodil v Německu, později se jeho rodina přestěhovala do Panamy. Jeho otec působil ve Waffen-SS, poté údajně nabídl své služby CIA.
Logo právnické firmy Mossack Fonseca, spojené s aférou Panama Papers.
Logo právnické firmy Mossack Fonseca, spojené s aférou Panama Papers. | Foto: Reuters

Panama City - Před několika málo dny o panamské právní společnosti Mossack Fonseca slyšel jen málokdo. To už ale neplatí.

Dosud neznámá firma se dostala do samého středu skandálu Panama Papers, který zasáhl například islandského premiéra Sigmundura Gunnlaugssona, fotbalistu Lionela Messiho a vedle toho řadu dalších státníků nebo třeba sportovních hvězd.

Právníci z nejvyšších pater společnosti

Společnost oficiálně vznikla v roce 1986, kdy právník a občasný spisovatel Ramón Fonseca spojil svoji malou advokátní kancelář s další panamskou firmou, kterou vedl Jürgen Mossack narozený v Německu. "Společně jsme vytvořili monstrum," uvedl k tomu později Fonseca.

Oba právníci se léta pohybují v nejvyšších patrech panamské společnosti, kde se těší uznání i významnému postavení.

Ramón Fonseca
Ramón Fonseca | Foto: Reuters

Fonseca, který se narodil v roce 1952, vystudoval právo a politologii v rodné Panamě, poté také na prestižní londýnské London School of Economics.

Ještě jako mladý muž podle svých slov doufal, že by mohl jednou "zachránit svět". Nejprve uvažoval o tom, že se stane knězem, poté od nápadu ustoupil a raději šest let v Ženevě pracoval pro OSN. "Nic se mi ale nepodařilo zachránit, nic jsem nemohl změnit," vzpomínal později.

"Když jsem trochu víc dospěl, tak jsem se rozhodl, že se budu věnovat své profesi, založím rodinu a povedu běžný život. Jak člověk stárne, je čím dál tím víc materialisticky založený," nechal se slyšet občasný romanopisec, který jednu ze svých knih - Mister Politicus - označuje za politický thriller.

Mossack se - na rozdíl od Fonseky - narodil v Německu, a to v roce 1948. Jeho otec sloužil v nacistické jednotce Waffen-SS.

Začátkem 60. let se rodina přestěhovala do středoamerické Panamy. Právě zde měl Mossackův otec nabídnout své služby americké CIA - dostupné informace hovoří o tom, že jí poskytoval špionážní informace o dění na Kubě. Sám Jürgen Mossack vystudoval práva, později pracoval několik let v Londýně. Po návratu do Střední Ameriky založil svoji advokátní kancelář.

Mossackovi a Fonsekovi se během let podařilo společně vybudovat pátou největší právnickou firmu, která svým klientům nabízí offshorové společnosti.

V podezření také kvůli skandálu v Petrobrasu

Do hledáčku vyšetřovatelů se panamská právnická firma Mossack Fonseca dostala už dříve. Brazilská policie ji podezírá, že se zapletla do obrovského korupčního skandálu, který se už několik měsíců točí kolem polostátní ropné společnosti Petrobras.

Kvůli tomu Fonseca opustil post poradce panamského prezidenta Juana Carlose Varely. A právě proto mezi Fonsekou a Mossackem vypukly spory.

Mossack v rozhovoru pro agenturu Bloomberg vyjádřil svoji frustraci nad politickými ambicemi svého partnera. Ty k jejich společné firmě přitáhly zvýšenou pozornost médií a veřejnosti. Fonseca následně hovořil o tom, že firmu ořezají a zmenší své aktivity.

Jejich firma nyní čelí mnohem vážnějším problémům. Nejenže klientům nabízela zřízení anonymních offshorových společností, ale za poplatek podle zjištění novinářů poskytovala také "bílé koně", kteří měli sehrát například roli ředitelů nebo "opravdových" majitelů konkrétní firmy.

Hlavním úkolem firmy Mossack Fonseca bylo utajit jména pravého majitele. Svým prominentním klientům tak pomáhala vyhnout se placení daní nebo také "prát" špinavé peníze, napsal server BBC.

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) pak také zjistilo, že Mossack Fonseca pracovala zhruba s třicítkou firem a lidí, kteří jsou na "černém seznamu" Spojených států. Ti se měli údajně zapojit do obchodu s drogami, financování terorismu či obcházení sankcí uvalených na Severní Koreu či Írán.

Firma veškeré pochybení odmítá. Fonseca hovoří o útoku hackerů, kteří jim prý údaje z databáze ukradli. Média podle něj pořádají "hon na čarodějnice".

"Nečekám, že by Panama Papers vedly k jednomu jedinému procesu," řekl britskému listu Financial Times.

Na Panama Papers je 12 prezidentů, třeba Vladimir Putin měl podivný fond, přes který získával miliony dolarů, říká Pavla Holcová. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy