Putinův violoncellista je opatrný, nechce mluvit. Čína označila Panama Papers za útok Západu

Martin Novák Martin Novák
5. 4. 2016 11:38
Reportéři opozičního listu Novaja Gazeta se "Putinova" violoncellisty Sergeje Roldugina ptali na konci března na jeho offshorové firmy a podíly v hodnotě zhruba dvou miliard dolarů. Odpověděl, že si musí rozmyslet, co může říkat a co ne.
Foto: Reuters, Thinkstock, Aktuálně.cz

Moskva/Peking – Na Islandu se kvůli odhalení identity majitelů offshorových firem v daňových rájích houpe křeslo pod premiérem, v Rusku a zejména Číně nemají lidé mnoho šancí se o kauze dozvědět.

Na seznamech těch, kterým panamská právní kancelář Mossack Fonseca pomáhala budovat firmy, figurují přátelé a lidé z okolí ruského prezidenta Vladimira Putina, především violoncellista Sergej Roldugin. Jsou tam i příbuzní nejvyšších představitelů Komunistické strany Číny. Včetně švagra čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Čína cenzuruje nejen média, ale celý internet. Ve vyhledávačích se pod názvem Panama objevují jen drobné zmínky některých čínských zpravodajských serverů, kde se ale píše jen o sportovcích. Případně se žádná stránka nezobrazí, uvádí agentura Reuters.

List Global Times, vydávaný komunistickou stranou v angličtině, považuje zveřejnění dokumentů za útok západních médií, podporovaných Washingtonem, na politiky jiných zemí. Pozastavuje se nad tím, že v seznamu je málo politiků ze západní Evropy.

V Rusku neinformovala o Panama Papers žádná z velkých televizí, které mají rozhodující vliv na to, co většina Rusů ví nebo neví o událostech ve světě a doma. Ani kanál Russia Today (RT), vysílající v angličtině, se tématu nevěnoval.

Jen okrajově a bez zmínky o Putinovi informuje například ekonomický list Kommersant. Izvestija odhalení ignorovala.

Populární web LifeNews.ru., vydávající často exkluzivní informace o zločinech díky spolupráci s policií, rovněž nic ze zjištění Mezinárodního sdružení investigativních novinářů (ICIJ) nepublikoval.

Detailněji o kauze informuje hlavně opoziční list Novaja Gazeta, na jehož existenci finančně přispívá bývalý a zároveň poslední vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov.

Reportéři Novoj Gazety na webové stránce listu píší, že se Sergeje Roldugina ptali 24. března po jeho koncertě na offshorové firmy, u kterých je uvedené jeho jméno.

"Přátelé, budu mluvit upřímně. Nemohu se k tomu teď vyjadřovat. Musím si promyslet, co je možné říkat a co ne. Jednoduše se bojím dávat rozhovor. Když jsem jedněm Němcům odmítl poskytnout interview, tak napsali, že Putin tak zastrašil své známé a přátele, že se bojí mluvit," uvedl violoncellista.

Deník Financial Times ironicky podotýká, že ruský violoncellista je možná nejbohatším hudebníkem světa. Podle zveřejněných dokumentů  je na něj napsán podíl například v automobilkách Kamaz a Avtovaz nebo v bance Rossija. Zároveň firmy spojené s jeho jménem obchodují s ropnými a plynovými giganty Rosněfť a Gazprom.

Vladimir Putin není přímo v žádných e-mailech ani jiných záznamech uniklých z Panamy zmiňován. Roldugin je ale jeho přítel z mládí a také kmotr jeho dcery.

"Našli jen dvě miliardy. To jsou jen drobnosti na osobní potřebu. Panama není populární destinací pro zakládání offshorových firem. Kdybychom informace v podobném rozsahu dostali z Panenských ostrovů, částka by byla mnohonásobně vyšší," cituje Financial Times ruského opozičníka Sergeje Navalného, který svůj politický program staví na kritice korupce Putinovy administrativy.

Na Panama Papers je 12 prezidentů, třeba Vladimir Putin měl podivný fond, přes který získával miliony dolarů, říká Pavla Holcová. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 29 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy