Praha - Česká republika je znovu kritizována za to, že vyváží zbraně do Jemenu. Ve své nové zprávě ji organizace Amnesty International (AI) vyzývá, aby svůj dosavadní postoj k obchodování se zemí, ležící na jihozápadě Arabského poloostrova, přehodnotila.
Jemenská vláda se řadí ke spojencům USA v boji proti terorismu a na svém území pronásleduje a zatýká ozbrojence, kteří se hlásí k Al-Káidě (Jemen je zemí, odkud pochází rodina Usámy bin Ládina, narodil se tam jeho otec).
Al-Káida provedla v Jemenu v posledních deseti letech řadu atentátů a její ozbrojenci se pravidelně střetávají v přestřelkách s jemenskou armádou. Západní experti na terorismus se obávají, že Al-Káida zde má kapacitu vybudovat si zázemí s výcvikovými tábory jako dříve v Afghánistánu.
Amnesty International se ovšem domnívá, že zbraně, které putují do Jemenu, vláda pod pláštíkem boje s teroristy zneužívá k pronásledování všech svých kritiků a také jsou těmito zbraněmi zabíjeni nevinní civilisté.
Jemenský režim čelí povstání šíitských kmenů na severu země a navíc stále existuje separatistické hnutí na jihu. Podle AI navíc jemenská vláda bojem s terorismem ospravedlňuje pronásledování a mučení svých odpůrců a omezování svobody tisku.
Stanovisko českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se Aktuálně.cz zatím nepodařilo získat, neboť ministr je na dovolené.
"Česká republika má v Jemenu opravdu zajímavou reputaci. Když jsme i před obyčejnými lidmi řekli, že jsme Češi, napadly je často jako první zbraně. Dovážené zbraně tady mohou skončit v rukou kohokoliv. Je možné je tady normálně koupit v některých částech země na tržištích, pořídit si je může opravdu každý," říká novinářka Naďa Straková, která v Jemenu několikrát dlouhodobě pobývala.
Jemen patří k největším importérům českých zbraní na světě. Paradoxne zrovna dnes česká vláda rozhodla, že ambasáda v Jemenu bude mezi těmi, které se z úsporných důvodů zruší.
Do země míří i české tanky. V roce 1999 Česká republika dodala Jemenu 97 starých tanků T-55. I přes to, že nedlouho před touto transakcí reexportoval Jemen polské tanky do Súdánu, který byl v té době pod mezinárodním embargem. Jemenci ale tehdy českým představitelům slíbili, že se to nebude opakovat.
Vyskytla se i svědectví, že některé zbraně, dodané Jemenu, končí v rukou somálských ozbrojených band.
Z Česka putovala do Jemenu také děla a letadla L-39. Zbrojní zakázky přitom byly značné ještě v dobách komunistického Československa, kdy existovaly dva jemenské státy. Severní Jemen (Jemenská arabská republika) a Jižní Jemen (Jemenská lidově-demokratická republika).
Do Severního Jemenu Československo dodávalo zbraně už od konce padesátých let, na jih pak v osmdesátých letech i protipěchotní i protitankové miny či granátomety.