Jemenské ženy mají demokracii jen na papíře

Jemenské ženy mají demokracii jen na papíře
Přesto se Jemen na žebříčku měřícím nerovnost mezi pohlavími, který každoročně sestavuje Světové ekonomické fórum, tradičně objevil až na posledním, tj. 134. místě. Česko skončilo na 74. příčce (vloni na 69.).
Negramotnost jemenských žen přesahuje sedmdesát procent. Na snímku jemenské studentky na univerzitě v metropoli Sana'a.
Může-li si jemenská rodina dovolit poslat děti do školy, budou to přednostně chlapci. Dívky zůstávají doma, aby mohly co nejvíce pomáhat.
Česká vláda pomohla jedné pobočce jemenského svazu žen vybavit místnost, kde se nezaměstnané ženy budou učit být alespoň částečně ekonomicky soběstačné. Až dvě třetiny Jemenek není do společnosti ekonomicky zapojeno. Na snímku ředitelka pobočky (v barevném šátku) se svými podřízenými.
Foto: Naďa Straková
Naďa Straková
28. 11. 2009 11:25

Na Arabském poloostrově se Jemen může chlubit nejdemokratičtější ústavou, která tamním ženám zajišťuje stejná práva a rovné příležitosti jako mužům. Přesto spousta práv pro ženy zůstává jen na papíře a v praxi převládají ve společnosti hluboce zakořeněné tradice. Na žebříčku měřící nerovnost mezi pohlavími, který každoročně sestavuje Světové ekonomické fórum, se Jemen opět objevil až na posledním, tj. 134. místě.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy