Jemenské ženy mají demokracii jen na papíře

Jemenské ženy mají demokracii jen na papíře
Přesto se Jemen na žebříčku měřícím nerovnost mezi pohlavími, který každoročně sestavuje Světové ekonomické fórum, tradičně objevil až na posledním, tj. 134. místě. Česko skončilo na 74. příčce (vloni na 69.).
Negramotnost jemenských žen přesahuje sedmdesát procent. Na snímku jemenské studentky na univerzitě v metropoli Sana'a.
Může-li si jemenská rodina dovolit poslat děti do školy, budou to přednostně chlapci. Dívky zůstávají doma, aby mohly co nejvíce pomáhat.
Česká vláda pomohla jedné pobočce jemenského svazu žen vybavit místnost, kde se nezaměstnané ženy budou učit být alespoň částečně ekonomicky soběstačné. Až dvě třetiny Jemenek není do společnosti ekonomicky zapojeno. Na snímku ředitelka pobočky (v barevném šátku) se svými podřízenými.
Foto: Naďa Straková
Naďa Straková
28. 11. 2009 11:25

Na Arabském poloostrově se Jemen může chlubit nejdemokratičtější ústavou, která tamním ženám zajišťuje stejná práva a rovné příležitosti jako mužům. Přesto spousta práv pro ženy zůstává jen na papíře a v praxi převládají ve společnosti hluboce zakořeněné tradice. Na žebříčku měřící nerovnost mezi pohlavími, který každoročně sestavuje Světové ekonomické fórum, se Jemen opět objevil až na posledním, tj. 134. místě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Görgesová v Lucemburku neobhájila, Muchová si zahraje Elite Trophy

Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková překazila Julii Görgesové obhajobu titulu v Lucemburku. Ve finále porazila druhou nasazenou Němku 6:4, 6:1 a vyhrála turnaj WTA po dvou letech. Dvaadvacetiletá vítězka předloňského Roland Garros získala třetí titul v kariéře.

Nezdar Görgesové znamená, že Karolína Muchová má jistou účast na WTA Elite Trophy v čínské Ču-chaji příští týden. Na takzvaný malý Turnaj mistryň české tenistce pomohlo i odhlášení řady hráček. Muchová začínala sezonu na 145. místě světového žebříčku, po semifinálové účasti v Moskvě se poprvé posune do první třicítky.

Görgesová měla šanci jako první tenistka v této sezoně na druhou úspěšnou obhajobu, ale na rozdíl od lednového turnaje v Aucklandu ve finále neuspěla. První set souboje bývalých hráček Top Ten rozhodl jediný brejk, ve druhém Němka přišla o podání hned třikrát. Ostapenková, která do turnaje vstoupila jako 63. hráčka žebříčku, nečelila ve finále jedinému brejkbolu.

Další zprávy