Proč skončil Sarkozy v cele? Otázky a odpovědi

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 2. 7. 2014 9:36
Francie ve své novodobé historii nic podobného nezažila. Co dostalo bývalého prezidenta do policejní cely?
Sarkozy po 15hodinnovém výslechu opouští policejní stanici.
Sarkozy po 15hodinnovém výslechu opouští policejní stanici. | Foto: Reuters

Paříž - Někdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy byl v noci na středu zadržen a po 15hodinovém výslechu obviněn z korupce, zneužití pravomocí a maření spravedlnosti.

Sarkozy je prvním exprezidentem v novodobé historii země, kterého zavřeli do cely předběžného zadržení. Zatčení předcházelo dlouhodobé odposlouchávání jeho telefonátů.

"Ne, to není ukázka z báječného filmu Životy těch druhých o aktivitách Stasi; nejde o popis chování některého z diktátorů... to je Francie," reagoval Sarkozy na sledování své komunikace.

Pokusili jsme se shrnout, co se v nejvyšších patrech francouzské politiky a justice vlastně děje.

Proč byl Nicolas Sarkozy zadržen?

Francouzská prokuratura nabyla podezření, že bývalého francouzského prezidenta kdosi ze soudních zaměstnanců (možná samotný soudce) varoval, že mu je odposloucháván telefon. A že mu referoval i o průběhu vyšetřování.

Novináři před policejní stanicí čekají na Sarkozyho propuštění. Zatím se nedočkali.
Novináři před policejní stanicí čekají na Sarkozyho propuštění. Zatím se nedočkali. | Foto: Reuters

Výměnou za to měl Sarkozy soudci Gilbertu Azibertovi slíbit prestižní místo v Monaku, čímž by se dopustil zmíněného korupčního jednání a zneužití pravomoci veřejného činitele.

Podle agentury AFP, která se odvolává na nejmenované zdroje, navíc Nicolas Sarkozy využil i kontaktů na policii a nechal se podrobně informovat o postupu policistů.

Čeho se kauza týká?

Financování jeho volební kampaně v roce 2007. Šéf francouzských konzervativců měl před vítěznými volbami přijmout 50 milionů eur (1,37 miliardy korun) od tehdejšího libyjského diktátora Muammara Kaddáfího.

Z nařčení, že přijímal "obálky plné peněz" od duševně nemocné dědičky kosmetického gigantu L'Oréal Liliane Bettencourtové, soud minulý rok Sarkozyho očistil, podezření z přijímání peněz od Kaddáfího však dosud vyvráceno nebylo.

(V souvislosti s přijímáním peněz od nesvéprávné nejbohatší Francouzky stále čelí obvinění deset lidí, včetně bývalého pokladníka Sarkozyho strany UMP Erica Woertheho.) 

Co už se podařilo prokázat?

Především to, že Sarkozy při komunikaci se svým právníkem Thierrym Herzogem používal mobilní telefon registrovaný na falešné jméno, což svědčí o tom, že chtěl něco utajit. Už to, že byl někdejší prezident formálně obviněn, znamená, že se prokuratuře podařilo prokázat, že úplně čisté svědomí nemá.

Podle francouzského práva totiž zahájení formálního vyšetřování znamená, že existuje závažný důkaz nasvědčující pravděpodobnému podílu podezřelého na trestném činu. 

Jak Sarkozyho zadržení ovlivní příští prezidentské volby?

Zdá se, že zásadně. Z posledních průzkumů veřejného mínění vyplynulo, že se teď Sarkozy těší větší důvěře voličů než současný šéf Elysejského paláce Francois Hollande.

Pokud by dnes byly ve Francii volby, francouzským prezidentem by se pravděpodobně stal Nicolas Sarkozy. Jeho zadržení a případné obvinění ale může poměr sil výrazně změnit.

Pravicová Unie pro lidové hnutí (UMP) v krátké době utržila už druhou těžkou ránu. Minulý týden musel odstoupit předseda UMP Jean-François Copé kvůli jinému skandálu - údajným falešným fakturám vystaveným během Sarkozyho poslední kampaně v roce 2012 společností Bygmalion. Tu vlastní lidé s úzkými vazbami na UMP.

Co Sarkozymu hrozí a co on na to?

V případě prokázání viny v plném rozsahu až pět let vězení a pokuta 500 tisíc eur (13,7 milionu korun).

Devětapadesátiletý politik nicméně veškerá obvinění odmítá. Francouzskou policii obviňuje z užívání praktik, k jakým se před zhroucením východního bloku uchylovala východoněmecká tajná policie Stasi.

"Ještě pořád musí každý, kdo mi volá, počítat s tím, že je nahráván. Ne, to není ukázka z báječného filmu Životy těch druhých o aktivitách Stasi; nejde o popis chování některého z diktátorů... to je Francie," prohlásil před nedávnem.

V jakých dalších aférách francouzský exprezident figuruje?

Celkem v šesti, přičemž všechny souvisejí s financováním jeho volební kampaně, respektive s maskováním skutečných zdrojů peněz na ni.   

 

Právě se děje

Další zprávy