Problémy s plynem se vrátí. Ukrajině chybějí peníze

Martin Novák Martin Novák
7. 3. 2009 13:50
Opakování výpadku dodávek z ledna se podařilo odvrátit. Na jak dlouho?
Ukrajinský plynovod.
Ukrajinský plynovod. | Foto: Reuters

Kyjev - Lednový podpis rusko-ukrajinské dohody o dodávkách plynu přijala Evropa s úlevou.

Bohužel se zřejmě jedná o klid dočasný. Napověděl o tom vývoj z tohoto týdne. Ruský premiér Vladimír Putin si ve čtvrtek po zasedání vlády stoupl před novináře a varoval, že pokud Ukrajina nezaplatí za únorové dodávky, plyn do Evropy znovu přestane proudit.

Podobně jako v lednu. Teď sice už nejsou takové mrazy jako tehdy, ale přesto ruský premiér evropský politikům i podnikatelům znovu zahrál na nervy.

Ukrajinský Naftogaz několik hodin na to dlužnou částku padesáti milionů dolarů uhradil. Pro tentokrát.

Zásobník plynu u Příbrami.
Zásobník plynu u Příbrami. | Foto: Ludvík Hradilek

„Události na Ukrajině a prohlášení ruského premiéra nám dělají starosti. Pokud se bude krize opakovat, samozřejmě bude ještě více oslabena důvěryhodnost Ruska a Ukrajiny," uvedl předseda Evropské komise José Barroso.

Bohužel mnohé nasvědčuje tomu, že krize se opakovat bude.

Ukrajinu velice tvrdě zasáhla globální recese. Podniky nemají na splácení dluhů vůči Naftogazu za odebraný plyn, takže schopnost firmy vyplácet peníze za dodávky ruskému Gazpromu zůstane ohrožena.

Ruský ekonomický list RBK prorokuje, že do června by firma mohla kontrakt s Gazpromem dodržet, protože bude mít stále dost plynu v zásobnících na Ukrajině. Pak ale nastane problém.

Julija Tymošenková a Vladimir Putin se v lednu dohodli na nové smlouvě a dodávkách plynu. Zatím dohoda platí...
Julija Tymošenková a Vladimir Putin se v lednu dohodli na nové smlouvě a dodávkách plynu. Zatím dohoda platí... | Foto: Reuters

Agentura AP dokonce uvádí, že není vyloučena ani možnost bankrotu Naftogazu. Pokud dohoda s Ruskem zkolabuje, s dodávkami plynu pro Evropu to může být znovu špatné.

„Problém Naftogazu je nyní problémem celé Evropy," uvádí agentura AP.

Analytik v oblasti energetiky Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus se domnívá, že obavy z katastrofického scénáře nejsou přehnané.

„Naftogaz i další plynárenské firmy ve východní Evropě - včetně těch ruských - se dostávají do problémů a jejich situace je vážná. Také je třeba si uvědomit, že finanční krize ve střední a východní Evropě je stále ještě spíše na začátku a může se zhoršovat, což se může nejvíce týkat právě Ukrajiny," uvedl Hatlapatka pro Aktuálně.cz.

Kyjevské sídlo Naftogazu.
Kyjevské sídlo Naftogazu. | Foto: Naftogaz

Naftogaz zaměstnává na Ukrajině 170 tisíc lidí (zhruba 0,3 procenta celkové populace) a zajišťuje plynovody přepravu pětiny veškerých zásob plynu z Ruska do Evropy.

Na základě dohody podepsané v lednu platí Ukrajinu Rusku měsíčně 360 dolarů za tisíc kubíků plynu. To je o pětinu méně než platí ostatní státy.

Od začátku příštího roku už by Ukrajina měla platit stejně jako kdokoliv jiný. Naftogaz přitom musí Gazpromu poukázat peníze vždy do konce prvního týdne nového měsíce.

Pokud se tak nestane, Rusko má podle smlouvy právo dodávky omezit či zastavit.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy