Plynová krize je zažehnána. Ukrajina Rusku zaplatila

Zahraničí Zahraničí
5. 3. 2009 16:36
Putin hrozil přerušením dodávek do Evropy
Zamrzlý tlakoměr: Pod námrazou je vidět, jak ručička spadla k nule.
Zamrzlý tlakoměr: Pod námrazou je vidět, jak ručička spadla k nule. | Foto: Reuters

* Ukrajinská firma Naftogaz dlužila za únor ruskému Gazpromu * Situaci Ukrajinců komplikuje tamní hluboká ekonomická krize * Evropa se potýkala s omezením dodávek plynu už v lednu

Moskva - Evropě znovu hrozil nedostatek plynu, ale zůstalo jen u hrozby.  

Ruský premiér Vladimir Putin odpoledne varoval, že Rusko zastaví dodávky plynu na Ukrajinu, pokud Kyjev do 7. března nedodá splatnou částku za únorové dodávky suroviny.

Podle něj by v případě nezaplacení byl také opět ohrožen tranzit plynu do zemí Evropské unie. "Chceme, aby s tím byla dopředu obeznámena jak Evropská komise, tak i všichni naši evropští odběratelé," cituje Putina Interfax.

Ale nestalo se tak. Ukrajinská plynárenská a ropná společnost Naftogaz účet ještě během dnešního odpoledne vyrovnala. Potvrdil to mluvčí ruského Gazpromu.

List Kommersant napsal, že Naftogaz dlužil ruskému plynárenskému gigantu Gazprom část peněz za únorové dodávky plynu 50 milionů dolarů. Gazprom už dříve obdržel z Ukrajiny 310 milionů dolarů.

Naftogaz má podle nové dohody za dodávky od Gazpromu platit do sedmého dne následujícího měsíce. Jinak má ruská firma právo dodávky omezit či zastavit.

Ruský plynovod u Kursku, nedaleko hranic s Ukrajinou.
Ruský plynovod u Kursku, nedaleko hranic s Ukrajinou. | Foto: Reuters

Naftogaz má údajně finanční problémy, protože mu kvůli krizi neplatí velká část jeho ukrajinských zákazníků.

Kvůli rusko-ukrajinským sporům byly přerušeny dodávky plynu do Evropy už v lednu. Postihly hlavně země, které jsou stoprocentně závislé na ruském plynu, například Slovensko nebo Bulharsko.

Slovensko zůstalo bez nových dodávek plynu celkem jedenáct dní.

18. ledna se Rusové a Ukrajinci dohodli na ceně, kterou Ukrajina bude platit za ruský plyn, a na obnovení dodávek do Evropy.

Český premiér Mirek Topolánek poté vyzval k diverzifikaci energetických zdrojů tak, aby Evropa snížila svoji závislost na Rusku a ukrajinských plynovodech.

Summit o výstavbě plynovodu Nabucco, který by přivedl do Evropy plyn ze Střední Asie, však skončil v únoru v Budapešti bez konkrétních výsledků. 

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

Další zprávy