Grafika: Jak je kdo závislý na ruském plynu? ČR hodně

Martin Novák Martin Novák
6. 1. 2009 12:40
Dodávky zemního plynu do řady evropských zemí drasticky poklesly
Foto: Reuters

* Ukrajina marné žádá podporu od Evropské unie * Česká republika má zásoby plynu minimálně na měsíc * Írán nabídl Turecku, že mu dodá plyn místo Ruska

Praha - Krizový scénář se začíná naplňovat. Kvůli rusko-ukrajinskému sporu o splácení dluhu a ceně na letošní rok přestává proudit do Evropy ruský zemní plyn.

Čísla hovoří jasnou řečí. Do Česka proudí jen třicet procent obvyklých dodávek, do Rumunska čtvrtina, do Rakouska jen desetina. Do Turecka neproudí v tuto chvíli vůbec žádný ruský plyn, stejně tak jsou od dodávek zcela odříznuty Bulharsko, Řecko a Makedonie.

Výrazné omezení se tedy dotklo i Česka. A to přesto, že zástupce ruské plynárenské společnosti Gazprom Vadim Medveděv ujišťoval v sobotu v Praze českého vicepremiéra Alexandra Vondru, že firma veškeré své závazky vůči českým zákazníkům splní.

(Text pokračuje pod grafikou)

Foto: Aktuálně.cz

 

Ukrajina odmítá ruský požadavek na zaplacení dluhu ve výši dvou miliard dolarů a nechce také platit nově požadovaných 450 dolarů za tisíc kubíků plynu. To je více než dvojnásobek toho, co dosud Kyjev platil.

Foto: Reuters
 

Ukrajinci se se žádostí o pomoc obrátili na Evropskou unii, které momentálně předsedá Česká republika. Unie ale včera vydala prohlášení, že spor je čistě ekonomický, a proto EU nepřísluší jej politicky řešit.

"Česko předsedající Unii ani Evropská komise nehodlají být arbitry v obchodním sporu mezi oběma zeměmi. To souvisí jednak s tím, že ČR nemá přístup k detailům smluv, jednak nemá možnost ověřit pravdivost tvrzení jednotlivých stran ve sporu," řekl už minulý týden český vicepremiér Alexandr Vondra.

Vláda v Kyjevě se ovšem domnívá, že v pozadí konfliktu o plyn je ve skutečnosti snaha Moskvy potrestat Ukrajinu za snahu vstoupit do Evropské unie a Severoatlantické aliance.

Foto: Aktuálně.cz

"Pokud nám Evropa nepomůže dostat se z této situace, bude muset v budoucnosti počítat s ještě agresivnějšími postoji Ruska. V otázce dodávek plynu i v dalších věcech," uvedl Oleksandr Šlapak, poradce ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka.

Gazprom upozorňuje, že Ukrajina dosud platila za dodávky výrazně méně než jiné evropské země a není důvod, aby se nadále těšila takovému privilegiu.

Do konfliktu se nově vložil také Írán. Nabídl Turecku, že mu zastavené dodávky ruského plynu nahradí z vlastních zdrojů. Írán patří spolu s Ruskem k zemím s největšími zásobami zemního plynu na světě.

Česká republika má zásobníky, které pojmou zásoby plynu na tři měsíce. Uskladněné jsou zásoby  které by měly vystačit minimálně na měsíc.

(Podívejte se na trasy evropských plynovodů)

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy