Ukrajinská dobrovolnická jednotka Stepní vlci má desítky členů. Většině z nich je více než šedesát a jsou tak považováni za příliš staré na to, aby je armáda země přijala mezi své vojáky. Věk však není pro odhodlané muže limitem. "Bijte ho holí, jestli chcete, ale člověk, který bojovat nechce, bojovat nebude. Pokud chce, vydrží své úkoly plnit sto let a zničí nepřítele," říká reportérům Reuters šéf dobrovolníků Alexandr Taran, přezdívaný "Dědek".
Země, kterou sužují boje, dlouhodobě řeší problém s nedostatkem bojovníků. Stepní vlci, kteří se s raketomety namontovanými na nákladních automobilech pohybují v patách vojáků frontové linie, tak fungují jako důležitá opora v boji.
Dobrovolníci přijímají rozkazy od polních velitelů a spolupracují s ostatními jednotkami, přestože nemají oficiální podporu armády. Jednotku financují dárci a její zásoby se skládají z vadných kusů armádní techniky, které si bojovníci sami opravují. Zbraně po zesnulých ruských vojácích jim pak dodávají muži bojující na frontě. "Nejsme nároční, vystačíme si s důchodem," dodává Taran.
Když reportéři z agentury Reuters nedávno navštívili základnu dobrovolníků v jihovýchodní Záporožské oblasti, vojáci zrovna opravovali 122milimetrové raketové střely Grad, které později pomohly v boji Ukrajincům z jiné jednotky.
"Dědek" uvedl, že se jeho jednotka pokoušela k ukrajinským ozbrojeným silám oficiálně připojit. Kdyby se skutečně stala součástí armády, měli by dobrovolníci právo získávat munici i plat. Vybojovat si lepší podmínky se však Stepním vlkům nepodařilo. "Ukrajinská armáda ruské vojáky nepřečíslí. Potřebujeme moderní zbraně. Jen tak můžeme nepřítele porazit. Ne počtem. Pouze dovednostmi," vysvětluje velitel.
V jednotce jsou také mladší muži, které armádní experti při odvodech označili za nezpůsobilé k boji. Po více než dvou letech od ruské invaze se však ukrajinské mobilizační úsilí potýkají s problémy. Podle Reuters stojí za nedostatkem mužů i klesající naděje země na vítězství.
Ukrajina se problém rozhodla řešit sestavením nového mobilizačního zákona, který země schválila začátkem dubna. Armádě umožňují povolat více vojáků a zpřísňují tresty za vyhýbání se povinnosti. Snížil také spodní limit věku branné povinnosti z 27 na 25 let.