Bombaj - Indie zažívá od pozdního sobotního večera celonárodní euforii.
Přesný údaj, kolik jejich obyvatel se dívalo na televizní přenos finálového zápasu mistrovství světa v kriketu, v němž jejich země porazila Srí Lanku, není zatím k dispozici.
Ve 138 milionech indických domácností, jež vlastní televizor, to však byli prakticky všichni. Ohromný počet dalších diváků navíc sledoval finále, které se hrálo v Bombaji, na velkoplošných obrazovkách v celé řadě měst.
Když indický tým zvítězil, propuklo v Indii celonárodní šílenství. Po celé zemi začaly obrovské oslavy s ohňostroji a jásajícími davy v ulicích.
Indie získala titul mistra světa v kriketu teprve podruhé v historii a po dlouhých 27 letech. První je už notně starý - z roku 1983.
Sobotní finálové vítězství ukončilo jednu velkou sportovní sezónu a dalo Indům současně zapomenout na jinou - na „sezonu švindlů", která během posledního půl roku téměř rozvrátila indickou federální vládu a tvrdě srazila do té doby rychle rostoucí sebevědomí indického subkontinentu.
Podivný sport kriket
Většina planety vnímá kriket jako exotický, poněkud bizarní přežitek britské koloniální éry a zcela jí uniká, proč v Indii či Pákistánu vzbuzuje tento sport tak obrovské vášně, které se přelévají i do politiky.
Indové však hledí na kriket zcela jiným prizmatem. Během zápasu piloti některých indických vnitrostátních linek hlásili při letu, jaké je právě skóre.
Když indický tým zvítězil, požádala jedna dvacetiletá modelka o povolení udělat před jeho hráči striptýz a svou ochotu svléknout se označila za vlasteneckou povinnost.
Indická média samozřejmě také oslavovala vítězství, a to bombastickými titulky. The Times of India jásaly: „Svět nám leží u nohou", Indian Express zase změnil Indii na „Windii" v anglické hříčce se slovem win - zvítězit.
Obecně má kriket v Indii stejně významnou nebo ještě významnější pozici než fotbal v Evropě, nebo americký fotbal v USA.
Indické kriketové hvězdy se těší obrovské popularitě, jsou bohaté a vlivné. Když časopis India Today zveřejnil seznam 50 nejmocnějších osob v Indii, dal na první místo nejbohatšího indického magnáta Mukéše Ambáního.
Na druhém místě se však umístil Sachin Tendulkar, nejuctívanější indický hráč kriketu, kterému stamiliony lidí v zemi přezdívají prostě „Bůh".
Skandály i problémy s Pákistánem zůstávají
Když Indie v sobotu večer vyhrála, vyšla do ulic slavit i Sonia Gándhíová, předsedkyně vládnoucí strany Indický národní kongres, který je spojen se všemi největšími korupčními skandály za posledního půl roku.
Jásající Indové díky kriketu na několik dní zapomněli na gigantickou korupční aféru s prodejem telekomunikačních práv, která připravila státní pokladnu o 40 miliard dolarů. Také ale na ostudu, již si Indie utržila kolosálně zpackanými hrami Commonwealthu, jež z ní v očích světa udělaly nejzkorumpovanější ekonomiku světa, následný prudký pokles přílivu zahraničního kapitálu a věčné problémy s Pákistánem.
Ty se však rychle vracejí. Pákistán s Indií prohrál v semifinále a prohra zřejmě rychle odnese snahy o kriketovou diplomacii na poli sportovním i politickém. Kapitán pákistánského týmu Šáhid Afrírí nese porážku hořce.
Už se v tisku nechal slyšet, že z rozhovorů o zlepšení indicko-pákistánských vztahů, které se indický premiér Manmóhan Singh pokusil nastartovat tím, že pozval pákistánského předsedu vlády Júsufa Rázu Giláního na semifinálový zápas mezi oběma zeměmi, stejně „nic nebude".
„Je to pro nás velmi těžké, žít s nimi (Indy), nebo s nimi mít dlouhodobé vztahy," prohlásil podle listu The Times of India. Afrídí také kritizoval člena indického týmu Gótama Gambhira, za jeho „stupidní" slib, že případné vítězství ve finále mistrovství světa v kriketu věnuje obětem teroristického útoku v Bombaji v roce 2008.
Při něm zahynulo nejméně 164 osob a premiér Singh chtěl s pomocí kriketové diplomacie řešit mimo jiné právě spory ohledně vyšetřování tohoto atentátu.