Indickou vládu paralyzuje telekomunikační skandál

Václav Viták
13. 2. 2011 10:40
Indický Nejvyšší soud brání indické vládě ututlat korupci.
Indický premiér Singh má kvůli obrovskému korupočnímu skandálu oslabenou pozici
Indický premiér Singh má kvůli obrovskému korupočnímu skandálu oslabenou pozici | Foto: Reuters

Dillí - Indický Nejvyšší soud nehodlá připustit, aby vláda premiéra Manmóhana Singha zametla pod stůl kolosální úplatkářskou aféru s prodejem telekomunikačních licencí.

Soud nařídil, že vyšetřování finančního skandálu zasahujícího koaliční kabinet musí pokračovat se zvýšenou intenzitou.

Podle některých odhadů přišla indická státní pokladna kvůli těmto zmanipulovaným prodejům v přepočtu možná až o 39 miliard dolarů.

Aféru způsobil bývalý indický ministr telekomunikací Andimusu Rádža, který musel v listopadu loňského roku odstoupit. Rádža od roku 2008 prodával podezřelým firmám za nesmírně výhodné ceny licence na provozování sítí pro mobilní telefony, které v Indii zažívají obrovský rozvoj.

Podle některých údajů získala indická federální vláda jejich odprodejem asi 123, 9 miliard rupií (cca 2,7 miliardy dolarů), zatímco jejich skutečná hodnota mohla být v přepočtu až 39 miliard dolarů.

Vše pohlcující korupce

Rádža byl ministrem za stranu Drávidská pokroková federace (DMK), na jejíchž hlasech závisí křehká většina, kterou má v parlamentu premiér Singh a jeho vládní koalice vedená stranou Indický národní kongres.

Koalice je již oslabena celou řadou jiných korupčních skandálů. Případ spojený s Rádžou, který byl mezitím zatčen, je však suverénně největší. Kromě Rádži bylo uvězněno několik dalších osob.

Nejvyšší soud drží vyšetřování v běhu a neutralizuje každý pokus vlády zamést věc pod stůl. „(Ti zatčení) jsou součástí většího spiknutí," citovala v pátek indická média jednoho ze soudců Nejvyššího soudu.

Vyšetřování ukazuje, že firmy zapojené do skandálu například zaplatily televizní stanici provozované právě stranou Drávidská pokroková federace v přepočtu úplatek ve výši 47 milionů dolarů.

Indie má třetí největší ekonomiku v Asii a prudce se rozvíjí, potýká se však s obrovskou korupcí.

Budou se vracet?

Vláda ve snaze řešit skandál uvažuje o odebrání 69 licencí ze 122 udělených.

Mobilní telefony zažívají v Indii obrovský boom
Mobilní telefony zažívají v Indii obrovský boom | Foto: Reuters

Že licence na provoz mobilní telefonní sítě může být zlatým dolem, ukazují jasně čísla. V Indii je nyní 706,7 milionu uživatelů mobilních telefonů, což z ní činí druhý největší telekomunikační trh po Číně.

Ještě před rokem to bylo pouhých 488,3 milionu, o tento prudký skok se postaral ekonomický růst, který v Indii dosáhl loni 9,1 procenta.

Agentura Reuters ale uvádí, že příliv zahraničního kapitálu do země již třetí rok po sobě klesá. Částečnou příčinou byla finanční krize, ale stále větším faktorem je i nedůvěra investorů spojená právě s neuvěřitelnou mírou korupce.

 

Právě se děje

před 48 minutami

V červnu vzrostla důvěra v českou ekonomiku mezi spotřebiteli i podniky

Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v řadě přitom vzrostla důvěra spotřebitelů i podnikatelů. U spotřebitelů se zvýšila o 2,7 bodu na hodnotu 105,5 a mezi podnikateli o 4,6 bodu na 103,7 bodu, uvedl ve čtvrtek na webu Český statistický úřad. V podnikatelském prostředí se důvěra zvýšila ve všech odvětvích. V porovnání s loňským červnem jsou všechny hodnoty výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
Další zprávy