Do Homsu dorazila pomoc. Příměří má trhliny

ČTK ČTK
8. 2. 2014 18:15
Při vstupu humanitárního konvoje OSN zranila střelba pracovníky Červeného půlměsíce.
Obyvatelé Homsu čekají na dodávky humanitární pomoci.
Obyvatelé Homsu čekají na dodávky humanitární pomoci. | Foto: Reuters

Homs/Damašek - Při sobotním vstupu humanitárního konvoje OSN do obleženého centra syrského města Homsu zranila střelba čtyři syrské pracovníky Červeného půlměsíce.

Oznámila to syrská televize, podle níž na konvoj stříleli protivládní povstalci.

Červený půlměsíc na Twitteru sdělil, že na konvoj se při vjezdu do Starého Města snesla palba z minometů a ručních zbraní, která zranila minimálně jednoho z řidičů kamionů, uvedla agentura AFP.

Porušené příměří

V Homsu se od rána porušovalo krátkodobé příměří, které mělo umožnit dopravu humanitární pomoci civilistům. Na město dopadlo podle agentury Reuters několik minometných střel a z útoku se vzájemně obvinily armáda a opozice. Kamiony s potravinami a další pomocí, které stály před branami Starého Města, dostaly povolení k vjezdu až odpoledne.

Červený půlměsíc na Twitteru ze střelby nikoho neobvinil, syrská televize ale uvedla, že palbu spustily "ozbrojené teroristické skupiny". To je vyjádření, jímž vláda Bašára Asada označuje opoziční povstalce.

Televize citovala homského guvernéra Talála Barazího, podle něhož do Starého Města vstoupily dva vozy, na něž povstalci zaměřili palbu z minometů. Tím zabránili vjezdu dalších kamionů.

Pomoc pro 2 a půl tisíce lidí

V Homsu potřebuje naléhavě pomoc asi 2500 lidí ve Starém Městě, které už 600 dní obléhá armáda. Obě strany uzavřely třídenní příměří, díky němuž se v pátek podařilo z města odvézt asi 80 civilistů.

Ranní útok si vynutil odložení vstupu humanitárního konvoje do obležené čtvrti a homský guvernér Talál Barazí jej připsal opozici. Opoziční monitorovací skupina však tvrdí, že Homsem ráno otřáslo pět výbuchů a že za bombardováním je armáda. Barazí vyzval vojáky ke zdrženlivosti, aby umožnili evakuaci dalších civilistů.

Konvoj dovezl lidem ve Starém Městě potraviny, léky a pokrývky. Homs je považován za srdce povstání proti Asadově vládě a byl několikrát dějištěm nejtvrdších bojů. Město je rozděleno podle náboženské příslušnosti jeho obyvatel na čtvrti sunnitů, kteří podporují opozici, a alávitů, kteří stojí za vládou.

Boje jsou dnes hlášeny také z města Halab. Armáda tam znovu shazovala sudy s výbušninami a zabila nejméně 15 lidí. Stejně jako v Homsu se i v Halabu armáda snaží získat pod svou kontrolu čtvrti ovládané opozicí.

 

Právě se děje

Další zprávy