Do Homsu dorazila pomoc. Příměří má trhliny

ČTK ČTK
8. 2. 2014 18:15
Při vstupu humanitárního konvoje OSN zranila střelba pracovníky Červeného půlměsíce.
Obyvatelé Homsu čekají na dodávky humanitární pomoci.
Obyvatelé Homsu čekají na dodávky humanitární pomoci. | Foto: Reuters

Homs/Damašek - Při sobotním vstupu humanitárního konvoje OSN do obleženého centra syrského města Homsu zranila střelba čtyři syrské pracovníky Červeného půlměsíce.

Oznámila to syrská televize, podle níž na konvoj stříleli protivládní povstalci.

Červený půlměsíc na Twitteru sdělil, že na konvoj se při vjezdu do Starého Města snesla palba z minometů a ručních zbraní, která zranila minimálně jednoho z řidičů kamionů, uvedla agentura AFP.

Porušené příměří

V Homsu se od rána porušovalo krátkodobé příměří, které mělo umožnit dopravu humanitární pomoci civilistům. Na město dopadlo podle agentury Reuters několik minometných střel a z útoku se vzájemně obvinily armáda a opozice. Kamiony s potravinami a další pomocí, které stály před branami Starého Města, dostaly povolení k vjezdu až odpoledne.

Červený půlměsíc na Twitteru ze střelby nikoho neobvinil, syrská televize ale uvedla, že palbu spustily "ozbrojené teroristické skupiny". To je vyjádření, jímž vláda Bašára Asada označuje opoziční povstalce.

Televize citovala homského guvernéra Talála Barazího, podle něhož do Starého Města vstoupily dva vozy, na něž povstalci zaměřili palbu z minometů. Tím zabránili vjezdu dalších kamionů.

Pomoc pro 2 a půl tisíce lidí

V Homsu potřebuje naléhavě pomoc asi 2500 lidí ve Starém Městě, které už 600 dní obléhá armáda. Obě strany uzavřely třídenní příměří, díky němuž se v pátek podařilo z města odvézt asi 80 civilistů.

Ranní útok si vynutil odložení vstupu humanitárního konvoje do obležené čtvrti a homský guvernér Talál Barazí jej připsal opozici. Opoziční monitorovací skupina však tvrdí, že Homsem ráno otřáslo pět výbuchů a že za bombardováním je armáda. Barazí vyzval vojáky ke zdrženlivosti, aby umožnili evakuaci dalších civilistů.

Konvoj dovezl lidem ve Starém Městě potraviny, léky a pokrývky. Homs je považován za srdce povstání proti Asadově vládě a byl několikrát dějištěm nejtvrdších bojů. Město je rozděleno podle náboženské příslušnosti jeho obyvatel na čtvrti sunnitů, kteří podporují opozici, a alávitů, kteří stojí za vládou.

Boje jsou dnes hlášeny také z města Halab. Armáda tam znovu shazovala sudy s výbušninami a zabila nejméně 15 lidí. Stejně jako v Homsu se i v Halabu armáda snaží získat pod svou kontrolu čtvrti ovládané opozicí.

 

Právě se děje

před 2 minutami

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na metro D, prověří vypsání tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, vydání následně potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová.

"Úřad vydal předběžné opatření včera (ve čtvrtek), dnes bylo doručeno účastníkům řízení. Správní řízení jsme zahájili na návrh společnosti Eurovia, která podala návrh na přezkoumání postupu zadavatele. Předběžné opatření zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem do doby, než správní řízení skončí. V opačném případě by nebylo možné uložit nápravné opatření v případě, že úřad zjistí pochybení," uvedla Marešová.

Zakázku na výstavbu prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu vyhlásil pražský dopravní podnik a její hodnota přesahuje deset miliard korun.

před 3 minutami

Hokejový obránce Šulák posílil Kärpät Oulu

Český hokejový obránce Libor Šulák se stěhuje z celku KooKoo Kouvola do Kärpätu Oulu. Šestadvacetiletý odchovanec Pelhřimova uzavřel s nejlepším týmem uplynulého ročníku finské nejvyšší soutěže, nedohraného kvůli pandemii koronaviru, roční smlouvu.

Šulák by měl pomoci nahradit v Oulu mezeru po odchodu krajana Jakuba Krejčíka, který byl s 30 body z 44 utkání nejproduktivnějším obráncem Kärpätu. Přestoupil do Jokeritu Helsinky do Kontinentální ligy.

Ve Finsku Šulák obleče dres třetího klubu. V ročníku 2017/18 byl zapůjčen z Detroitu do Pelicans Lahti a v druhé polovině loňského roku zamířil po konci angažmá v Čerepovci v KHL do Kouvoly. V jejím dresu si připsal v 31 duelech 16 bodů za sedm branek a devět asistencí.

před 23 minutami

Sparta prodloužila smlouvu s brankářem Hečou do roku 2023

Fotbalová Sparta si pojistila služby brankářské jedničky Milana Heči. Devětadvacetiletý gólman prodloužil s Pražany smlouvu až do roku 2023, původní kontrakt mu měl vypršet příští léto. Letenští o tom informovali na svém webu.

"Přišel jsem s tím, abych něco odchytal a pomohl nějak týmu. To se mi zatím daří. Vyvíjí se to z mého osobního pohledu tak, jak jsem si představoval," uvedl Heča.

Do Sparty přestoupil předloni v létě ze Slovácka. V první sezoně na Letné plnil roli náhradníka za Florinem Nitou, v tomto ročníku se stal týmovou jedničkou. Ve středu se Spartou vyhrál domácí pohár MOL Cup po finálovém vítězství 2:1 v Liberci. V lize má na kontě 162 zápasů.

před 58 minutami

Potřebujeme evropské peníze hlavně na infrastrukturu, shodli se lídři Visegrádu

Premiéři zemí visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) se shodují, že čerpání peněz z evropského fondu obnovy musí být flexibilní a spravedlivé. Nemůžeme být trestáni za úspěchy, řekl polský premiér Mateusz Morawiecki na tiskové konferenci po jednání předsedů vlád ve Varšavě.

Státy jižní Evropy podle Morawieckého potřebují peníze na boj s nezaměstnaností, jiné, například ty ze střední Evropy, na rozvoj infrastruktury. "Musíme mít prostředky na infrastrukturu, výstavbu silnic, železnic, mostů, energetickou a internetovou infrastrukturu, digitalizaci. Proto je flexibilita pro nás velmi důležitá. To je to, o čem jsme mluvili a na co budeme mít stejný názor v Bruselu," řekl.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se tam 17. července poprvé po pěti měsících protikoronavirových opatření osobně setkají, aby jednali o unijním rozpočtu na léta 2021-27 a fondu obnovy ekonomik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy