Syrské vyjednávání skončilo bez výsledku a rozpačitě

ČTK ČTK
31. 1. 2014 18:25
Opozice i vláda se obviňují z krachu dohody, konec války je v nedohlednu
Ženevská jednání.
Ženevská jednání. | Foto: REUTERS/ Jamal Saidi

Ženeva - Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim obvinil USA ze zasahování do syrských mírových rozhovorů. Na tiskové konferenci na závěr prvního kola jednání syrského režimu a opozičních představitelů podle agentury Reuters řekl, že týden rozhovorů nepřinesl žádný zásadní výsledek a že za to může opozice.

V Sýrii podle ministra žádná umírněná opozice není a proti vládě bojují jen teroristé. Naopak šéf opoziční exilové koalice Ahmad Džarba obvinil vládní delegaci, že do Ženevy nepřijela s vážným úmyslem se dohodnout. Podle něj boje v Sýrii neskončí, dokud bude armáda útočit na syrské občany.

Prostředník při jednání, zmocněnec OSN a Ligy arabských států Lachdar Brahímí ještě předtím prohlásil, že k dalšímu kolu rozhovorů by se měly delegace sejít 10. února. Obě strany s tím prý souhlasily, avšak Mualim to nepotvrdil. Řekl, že jeho delegace bude informovat prezidenta Bašára Asada o ženevských jednáních a počká, zda ji prezident a vláda pověří vrátit se k jednacímu stolu.

Mysleli si, že jim to tu za hodinu odevzdáme

"Bohužel musím říci, že jsme za týden dialogu nedospěli k významnému výsledku. Příčinou je nedostatek odpovědnosti a solidnosti (vůdců opozice) a také jejich tendence vše zničit, jako kdybychom sem přijeli na hodinu, abychom jim vše odevzdali," řekl Mualim.

Krátce po skončení pátečních rozhovorů se v Ženevě sešli zástupci zemí, které podporují opozici. Skupina si říká Přátelé Sýrie a vydala prohlášení, podle něhož "za to, že rozhovory nepřinesly výsledek, nese odpovědnost Asadova vláda". "Režim nesmí klást překážky serióznímu vyjednávání a musí se do něj ve druhém kole konstruktivně zapojit," stojí v dokumentu.

Brahímí konstatoval, že se nedospělo k zásadnímu pokroku, nicméně obě delegace se podle něj "přijatelným způsobem zapojily". Souhlasily například s tím, že jsou připraveny prodiskutovat závěry předchozí ženevské konference z roku 2012, ve kterých se mluví o vzniku přechodné vlády.

Máme víc společného, než si připouštíme

Podle Brahímího mají obě strany "více společného, než si připouštějí". Během jednání prý zaznamenal určité pozitivní kroky, nicméně rozdíly mezi oběma tábory zůstávají obrovské. Týdenní rozhovory Brahímí nazval "skromným začátkem, nicméně začátkem, na kterém se dá stavět".

Syrská opozice i zástupci vlády prezidenta Bašára Asada spolu ve Švýcarsku jednali osm dní. Brahímí několikrát ocenil fakt, že spolu vůbec mluví a setkávají se v jedné místnosti; původně se totiž delegace ani nechtěly potkat.

 

Právě se děje

Další zprávy