Vyčerpaní a hladoví. Prvních 83 občanů Homsu evakuováno

Zahraničí Michal Žák ČTK Zahraničí, Michal Žák, ČTK
Aktualizováno 7. 2. 2014 20:50
Do města se po bezmála dvou letech obléhání dostala i humanitární pomoc.
Obyvatelé Homsu opouštějí obléhané město během sjednané evakuace.
Obyvatelé Homsu opouštějí obléhané město během sjednané evakuace. | Foto: Reuters

Homs - Z obležené části syrského města Homs v pátek evakuovali prvních 83 civilistů, většinou šlo o ženy, děti a starší občany. Oznámily to světové agentury s odvoláním na zástupce OSN.

Evakuace je prvním konkrétním výsledkem rozhovorů obou znepřátelených táborů, které byly zahájeny před dvěma týdny.

Autobusy odvážely vyčerpané obyvatele Homsu za město, kde na ně čekali humanitární pracovníci, vojáci a policisté. Podle zástupců Světového programu pro výživu (WFP) mnozí z nich vypadali, že trpí podvýživou. "Živili se jen listy, trávou, olivami a čímkoli, co našli," uvedla mluvčí programu Elisabeth Byrsová.

Vláda s opozicí podle ruských činitelů dojednala třídenní příměří, které má umožnit humanitární operaci pro asi 2500 civilistů. Syrská vláda také oznámila, že bude pokračovat v mírových jednáních s opozicí, jejichž druhé kolo by mělo začít v pondělí.

"Výsledkem složitých, několik dní trvajících vyjednávání je dohoda o třídenním příměří a zajištění humanitární podpory obyvatelům homského Starého Města," cituje agentura Reuters z prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

Dva roky v obležení

Situace ve třetím největším syrském městě, považovaném za centrum povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada, je dlouhodobě mimořádně špatná. Takřka denně je bombardováno, lidem se nedostává potravin a léků.

Opozice Homs původně obsadila téměř celý, ale vládní jednotky ji postupně vytlačily ze všech čtvrtí s výjimkou Starého Města.

To vojáci obléhají už bezmála dva roky a několika tisícům civilistů došly veškeré zdroje. Naléhavou pomoc tak podle odhadů potřebuje na 2500 lidí.

"Bojovou zónu mohou bez překážek opustit děti, ženy a muži mladší 55 let, stejně jako ranění," dodali Rusové.

Ještě během pátku by se z obklíčení mělo dostat prvních 200 lidí. V sobotu pak k těm, kteří zůstanou, začne proudit humanitární pomoc.

Naděje před Ženevou?

Poslední vývoj by podle Moskvy mohl zlepšit atmosféru před nadcházejícím pokračováním mírových rozhovorů, které jsou v Ženevě naplánovány na pondělí.

Homs by navíc podle diplomatů mohl posloužit jako "dobrý příklad při řešení dalších naléhavých humanitárních problémů" v Sýrii.

Tamní občanská válka trvá už bezmála tři roky a vyžádala si přes 100 000 mrtvých. Bezmála třetina z více než 22 milionů Syřanů musela opustit své domovy, řada z nich prchla před krveprolitím za hranice.

První kolo ženevských jednání z konce ledna žádný výsledek nepřineslo, jelikož obě znesvářené strany trvají na svém. Opozice požaduje odchod prezidenta Asada, což je pro vládu nepřijatelné.

 

Právě se děje

Další zprávy