Vláda Sýrie se s opozicí dohodla na humanitární pomoci městu

ČTK ČTK
6. 2. 2014 19:11
Pomoc Homsu byla i jedním z témat nedávných jednání v Ženevě.
Homs.
Homs. | Foto: REUTERS/Yazan Homsy

Damašek / Moskva - Syrská vláda se s opozicí dohodla, že umožní dopravu humanitární pomoci zhruba 2500 civilistům v městě Homs. Na tiskové konferenci to řekl mluvčí ruského ministerstva zahraničí a později informaci potvrdila i OSN. Pomoc Homsu byla jedním z témat mírových jednání mezi opozicí a vládou v Ženevě, ale vyjednat průjezd kamionů se předtím nepodařilo.

Vláda již dříve souhlasila s tím, že je třeba pomoci lidem obleženým v části města obsazené opozicí, a svolila také k evakuaci žen a dětí. Nic z toho se ale zatím nestalo, údajně kvůli špatné bezpečnostní situaci v oblasti. Přitom z Homsu nepřestávají přicházet zprávy o strádání lidí.

OSN dohodu uvítala a uvedla, že ve spolupráci s humanitárními organizacemi již připravila zásoby potravin, lékařských a dalších základních potřeb na okraji Homsu k okamžitému dodání, jakmile znesvářené strany zajistí bezpečný průchod.

Rada bezpečnosti OSN se chystá jednat o nové rezoluci o Sýrii, která se má týkat humanitární situace. Ruský zástupce při OSN Vitalij Čurkin ve středu řekl, že situaci v Sýrii nelze řešit rezolucemi, ale "cílevědomou a konkrétní prací". "Jsme proti projednávání rezoluce v radě. Na diskusi o další rezoluci není vhodný čas," řekl Čurkin.

Jinde v Sýrii se stále bojuje. Armáda se mnoho týdnů snaží získat pod kontrolu opozicí ovládané části města Halabu a shazuje tam podle svědků takzvané barelové bomby - sudy naplněné výbušninami a kovovými úlomky. Za minulých pět dní tyto útoky podle exilové opozice zabily 250 lidí, mezi nimiž bylo 73 dětí. Na místě je také několik set raněných.

Odborník na strategii a vojenství Rijád Kahvadží napsal v dnešním vydání panarabského listu Al-Haját, že v Sýrii bojuje na 60 tisíc cizinců. Většina z nich - 40 tisíc - na straně vládních jednotek. Tito Damašku loajální bojovníci jsou hlavně z Íránu, Iráku, Libanonu, Jemenu, Afghánistánu, Ázerbájdžánu a Pákistánu. Mnoho z nich údajně prošlo výcvikem íránských gardistů. S opozicí pak bojuje zhruba 8000 lidí z Libye, Tuniska, Alžírska a Maroka a jiných muslimských zemí, asi pět tisíc osob přišlo z Evropy.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy