Primárky v USA poprvé míří na Jih a na Západ

Roman Gazdík
19. 1. 2008 15:32
Boj o Bílý dům se přesouvá do Nevady a Jižní Karolíny
Clintonová a Obama: jediní dva silní demokratičtí kandidáti.
Clintonová a Obama: jediní dva silní demokratičtí kandidáti. | Foto: Reuters

Las Vegas/Columbia - Dnešní den přináší ve Spojených státech další kolo volebně-nominačního maratónu, při němž se vybírají kandidáti dvou hlavních stran, republikánů a demokratů, pro americké prezidentské volby. Volí se hned ve dvou státech Unie.

V Nevadě se otevřou volební místnosti jak pro demokratické, tak pro republikánské voliče. Naproti tomu primárek v Jižní Karolíně se zúčastní pouze republikáni, demokraté zde k urnám půjdou až o týden později.

Jestliže je už dlouho jasné, že na demokratické straně politického spektra jde o závod dvou jmen: newyorské senátorky Hillary Clintonové a illinoiského senátora Baracka Obamy, v republikánském rohu ringu se nacházejí hned čtyři těžké váhy.

2+4

Jak Obama (v Iowě), tak Clintonová (v New Hampshire) jednou uspěli. A přestože dokázal další demokratický kandidát John Edwards Clintonovou v Iowě odsunout na třetí místo, jeho šance na celkové vítězství jsou mizivé.

McCain vede mezi republikány v Jižní Karolině i v celém USA.
McCain vede mezi republikány v Jižní Karolině i v celém USA. | Foto: Reuters

V nejnovějším nevadském průzkumu společností Reuters, C-SPAN a Zogby zůstal Edwards s 6 procenty daleko za Obamou (39 procent) a Clintonovou (45 procent). Jeho protivníka, Baracka Obamu, dokonce podpořil bývalý prezidentský kandidát John Kerry - přestože byl Edwards Kerryho kandidátem na viceprezidenta.

U republikánů je situace komplikovanější.

Jednou vyhrál Mike Huckabee (Iowa), dvakrát Mitt Romney (Wyoming, Michigan) a jednou John McCain (New Hampshire).

Ústava? Nejlépe od Boha

Ačkoliv je bývalý pastor Huckabee, i přes své vítězství v Iowě, mnohými považován za outsidera, podle průzkumu stejných společností, provedeného v Jižní Karolíně, předstihl o 10 procent dvojnásobného vítěze Romneyho a přetahuje se s McCainem o první místo.

Huckabee má šestadvacetiprocentní podporu, McCain sedmadvacetiprocentní. Romney, který naopak vede v Nevadě, je na 16 procentech.

Huckabee však bude pro většinové Američany zřejmě přeci jen těžko stravitelný. Jeho stoupenci se rekrutují zejména z řad konzervativních křesťanů a Huckabee rád při svých projevech používá silnější přirovnání.

Ve čtvrtek tak vedle sebe postavil homosexualitu, pedofilii a sex se zvířaty. Zaujal také přáním změnit americkou ústavu podle "Božích standardů".

A co Giuliani?

Čvrtým republikánským kandidátem, se kterým je stále nutné počítat, je bývalý newyorský starosta a "hrdina 11. září" Rudy Giuliani. Ten byl zprvu považován za vůbec největšího republikánského favorita a ještě v polovině prosince v některých průzkumech vedl.

Podle nejnovějšího celostátního průzkumu, který zpracoval renomovaný Pew Institute, je však až čtvrtý za třemi dosavadními "primárkovými" vítězi. Vede McCain s 29 procenty.

Volební místnosti v Las Vegas budou i v kasinech. To zřejmě nahraje Obamovi. Podporují ho jejich odbory.
Volební místnosti v Las Vegas budou i v kasinech. To zřejmě nahraje Obamovi. Podporují ho jejich odbory. | Foto: Reuters

Vedle Giulianiho nezvyklé předvolební strategie, podle které se soustředí až na lidnatější státy, kde se bude hlasovat později, může být za jeho klesající podporou i malá důležitost, jakou Američané nyní připisují válce s terorismem.

V Jižní Karolíně považuje 30 procent voličů za nejdůležitější téma ekonomickou situaci, následuje imigrace (17 procent), Irák (14 procent), válka proti terorismu je až čtvrtá (11 procent).

Giuliani se přitom houževnatě drží svého image tvrdého muže, který dokáže proti teroru bojovat a ve svých projevech oživuje ducha 11. září.

Jeho strategie mu zatím podle průzkumu před prvními primárkami na americkém Jihu zajistila šesté místo a přízeň dvou procent republikánských voličů.

 

Právě se děje

Další zprávy