On-line o volbách: Obama není Kennedy, rasu USA neřeší

Redakce ZAH
9. 1. 2008 15:35
On-line odpovídal zpravodaj Pavel Tomášek

Praha - Výběr nového amerického prezidenta má za sebou dva klíčové souboje - v Iowě a New Hampshire.

Dva malé státy - jeden na středozápadě a druhý na severovýchodním pobřeží - tradičně zahajují boj o Bílý dům, vyrábějí favority voleb a končí snažení těch, kteří v nich propadnou.

V letošním roce přesto hlasování v nich nezodpovědělo jedinou klíčovou otázku a naopak otevřelo řadu dalších.

Vítězové jsou v tuto chvíli minimálně čtyři: mezi demokraty uspěl v Iowě černošský senátor Barack Obama a v New Hamshire bývalá první dáma Hillary Clintonová. Na republikánské straně zvítězil v úvodním souboji bývalý arkansaský guvernér Mike Huckabee, aby si triumf z primárek v New Hampshire odnesl arizonský senátor John McCain.

Kromě těchto čtyř si ještě minimálně další tři mohou dělat poměrně reálné šance na celkový úspěch - demokrat John Edwards a republikáni Rudy Giuliani a Mitt Romney.

Co tedy první hlasování v amerických volbách ukázala? Kdo je v tuto chvíli favoritem na jedné a druhé straně? Co se dá očekávat od dalších soubojů?

I na to jste se mohli ptát dlouholetého zahraničního zpravodaje, specialisty na USA a nyní šéfeditora Aktuálně.cz Pavla Tomáška.

Odpovědi Pavla Tomáška čtěte zde:

Odpovězeno: 09. 01. | 11:49Autor: novák

Otázka: 1. Muze se stat Barack Obama druhym JFK?
2. Muze konecne nominace Demokratu ci Republikanu ovlivnit druha strana? Tj. napr., ze i kdyz bude uspesny McCain nepujde proti mlademu a energii nabitemu Obamovi?

Pavel Tomášek: 1. Těžko hledat přesnou a přímou analogii napříč skoro půl stoletím. Obama má s JFK některé věci společné: kandiduje v době, kdy je teprve prvním volebním období senátorem, je přibližně stejného věku. Plno věcí je ale také odlišuje, Kennedy například pocházel ze zámožné, politicky vlivné rodiny, což není případ Obamy. Kde já vidím analogii a psal jsem o tom ve svém posledním blogu, to je příslib změny, s nímž oba přicházeli. Američané byli na počátku 60. let hodně unaveni lety padesátými a volbou Kennedyho je obrazně řečeno poslali do historie. V současnosti je Amerika hodně unavena lety nelítostných bojů mezi republikány a demokraty. Obama slibuje, že tuhle éru uzavře, v tom by se jeho zvolení mohlo "historicky" podobat tomu Kennedyho.

2. Institucionálně to možné není, v primárkách té které strany mohou hlasovat buď jen její registrovaní voliči, nebo v některých případech jako v New Hampshire i nezávislí. Co je takřka jisté, že voliči demokratů i republikánů uvažují už při hlasování v primárkách o finálním souboji v listopadu. Mohou spekulovat, kdo z jejich kandidátů má největší šanci proti pravděpodobnému soupeři z druhé strany. To se určitě děje, ale je to v současnosti poměrně komplikované, neboť kdo bude kandidátem té které strany, se těžko odhaduje.

Odpovězeno: 09. 01. | 11:51Autor: Petra B.

Otázka: Koho favorizujete mezi republikány? díky

Pavel Tomášek: Na přímou otázku přímá odpověď. Favorizuji Johna McCaina.

Odpovězeno: 09. 01. | 11:54Autor: squasher

Otázka: Pane Tomasku, jaky je Vas tip na noveho prezidenta USA? Kdo to cele nakonec vyhraje?

Pavel Tomášek: Těžší otázku si v tuhle chvíli umím těžko představit :-) Ale zůstanu konzistentní s předchozí odpovědí: Johna McCaina. Jakkoli přiznávám, že je to v tuto chvíli hodně divoká sázka, nemá ani zdaleka jisté, že vůbec získá nominaci své strany, navíc každý republikán, i tak vlažný, jako je on, půjde do listopadové volby oproti demokratickému soupeři ve velké nevýhodě. Amerika hodně touží po změně a v průzkumech, kde nejsou dána tazatelům jména, ale jen stranické příslušnosti prohráva anonymní republikán s anonymním demokratem vysoce dvouciferným rozdílem.

Odpovězeno: 09. 01. | 11:59Autor: vykuk

Otázka: Dobrý den, můžete vypíchnout hlavní body programu Clintonové? Díky

Pavel Tomášek: V domácí politice Clintonová hodně sází na reformu zdravotnictví. Chce prosadit, aby byli všichni Američané zdravotně pojištěni, což v tuto chvíli ani zdaleka neplatí. V zahraniční politice se vyslovuje pro stažení amerických vojáků z Iráku, odmítá však stanovit definitivní datum. Je pro tvrdý postup vůči Íránu, odmítá a priori přísliby vyjednávání s jeho představiteli či představiteli dalších, vůči Americe nepřátelských režimů. To ji například odlišuje od Baracka Obamy.

Odpovězeno: 09. 01. | 12:06Autor: LaHire

Otázka: proč nevěříte ve vítězství Clintonové, Vaše blogy hovoří jasně.... tomu říkáte nezávislá žurnalistika? takhle okatě propagovat McCaina!

Pavel Tomášek: Proč nevěřím ve vítězství Clintonové, jsem částečně vysvětlil ve své první odpovědi, kdy jsem byl dotazován na podobnost mezi JFK a Obamou. Amerika v současnosti žádá radikální změnu, že se země vyvíjí správným směrem, si v současnosti myslí míň než pětina Američanů. Clintonová přitom celou svou dosavadní kampaň postavila na tom, že je zkušená. Obrázek z Iowy, kde přiznávala svou prohru, byl velmi ilustrující: po jednom boku manžel Bill, bývalý prezident, po druhém boku Madeleine Albrightová, bývalá minisryně zahraničí. To je velmi silný vzkaz, který těžko přeložíte jinak, než jako že Clintonová slibuje návrat do 90. let. Já pochybuji, že se velká část Američanů touží vracet. Navíc je prokázáno, že stojí-li volba mezi zkušeností a změnou, Američané obvykle volí změnu. Není lepší příklad, než její muž a jeho vítězství nad Bushem starším před 16 lety.

Co se týče mého blogu a objektivní žurnalistiky: Blog docela jistě není a nemá být objektivní žurnalistika, jsou to osobní zápisky a poznámky, tedy skoro pravý opak.

A pokud jde o můj postoj k McCainovi, chystám bloggerský příspěvek, kde jasně řeknu, koho bych volil já, aby měli čtenáři jasno o mém postoji. Považuji to za fér hru.

Odpovězeno: 09. 01. | 12:14Autor: Miloš

Otázka: Koho byste volil Vy a proč? Děkuji

Pavel Tomášek: Aha, tak když jsem odpovídal na předchozí dotaz, nevěděl sem, že přijde tento hned vzápětí :-) Volil bych Johna McCaina a slibuji, že podrobně vysvětlím proč velmi brzy ve svém blogu. Tady jen stručně: jsem přesvědčen o tom, že je ze všech hlavních uchazečů nejlépe vybaven pro to, aby právě v této době byl americkým prezidentem.

Ze všech vážných uchazečů je tím, kterému mohu nejvíc věřit.

Nesnáším politiky, kteří dělají politiku podle průzkumů veřejného mínění a točí se podle posledního větru. Líbí se mi politici, kteří si stojí za svými principy, které dopředu znáte a v zásadě s nimi souhlasíte. McCain jen za poslední rok prokázal, že je tímhle typem politika.

Odpovězeno: 09. 01. | 12:18Autor: Brouk v hlavě

Otázka: Mají podle vás republikáni nějakou alespoň malou šanci ve volbě nakonec uspět? Dyk pořád čtu, jak jsou američani votráveni z éry George dabljů Bushe. Díky, čau

Pavel Tomášek: Mají, i když jejich vítězství je rozhodně ta méně pravděpodobná alternativa. Bude hodně záležet na tom, kdo bude konkrétně proti komu v listopadu stát. A také, co se do té doby uděje. Bude rozhodovat ekonomika (protože se hospodářství USA propadne do recese), nebo zahraniční politika a bezpečnost (protože Amerika zažije další teroristický útok)? To jsou hodně ostře vymezené alternativy, existuje samozřejmě mnoho dalších. Republikáni, pokud chtějí uspět, budou muset postavit kandidáta, který se šikovně dokáže prezentovat jako příslib změny ve srovnání s Georgem Bushem.

Odpovězeno: 09. 01. | 12:21Autor: xxx

Otázka: prosím vás,co to vyvádí ten Rudy?vzdyt o nem vsichni mluvili jako o favoritovi a kdesi cosi.na co čeká?ono asi fakt platí asterixovské "ty Amíci sou blázni..."

Pavel Tomášek: Giuliani zvolil velmi neortodoxní a dosud naprosto nevyzkoušenou strategii: fakticky vypustit první hlasování v malých státech, jako je Iowa a New Hampshire, a soustředit se na velké státy, které budou hlasovat později, počínaje Floridou, kde jsou primárky na konci ledna, a pak hlavně v tzv. superúterý 5. února, kdy hlasují třeba New York či Kalifornie. Giuliani vychází z toho, že dosud nikdy nebyl kalendář primárek tak "namačkán" do období jednoho měsíce, a proto může přežít svou "neviditelnost" na samém začátku. Zda byla tahle strategie moudrá, se ukáže velmi brzy. Pokud nevyhraje na Floridě, bude fakticky odepsán.

Odpovězeno: 09. 01. | 12:26Autor: Vojta

Otázka: Kdo z prezidentskych kandidatu je nejvic proevropsky? Kdo by byl nejlepsim partnerem pro EU? Muzeme cekat, ze kdyz vyhraje demokrat podepise USA Kjotsky protokol? USA take ne prilis uznava instituce jako mezinarodni soudni tribunal a nad mezinarodni pravo klade pravo sve zeme. Muzeme cekat zmenu?

Pavel Tomášek: Budeme-li srovnávat se současným prezidentem, tak v zásadě všichni hlavní uchazeči na demokratické straně, jsou pro užší spolupráci s Evropou. U republikánů to platí v menší míře, ale také - troufl bych si to říct o McCainovi i Romneym. Méně jist si u toho jsem u Giulianiho, Huckabee je - pokud jde o zahraniční politiku - naprosto nepopsaný list.

Zda USA ratifikují Kjotský protokol, nezávisí příliš na tom, kdo bude prezidentem. Mezinárodní smlouvy schvaluje Senát, a právě ten odmítl před lety protokol ratifikovat.

Co se týče mezinárodního soudního tribunálu a mezinárodního práva vůbec, čekal bych jen mírnou změnu. A platí v zásadě to, co v případě spolupráce s Evropou: větší změna od demokratů, menší od republikánů (jako je McCain a Romney), skoro žádná od Giulianiho.

Odpovězeno: 09. 01. | 12:29Autor: qwert

Otázka: Myslite si, ze vitezstvi demokratu by skutecne prispelo k uklidneni politicke situace ve svete, jak nekteri analytici predpovidaji? Maji republikani vubec sanci vzhledem k nizke popularite soucasne republikanske administrativy?

Pavel Tomášek: Na první otázku dávám opatrné ano (byť bych nehovořil přímo o uklidnění politické situace ve světě, ale řekněme vztahů USA s ostatním světem). Zároveň si myslím, že ten prvotní efekt by nastal i v případě zvolení republikána. Minimálně po určitou dobu bude existovat určitý rezrvoár dobré vůle, který už nebyl k dispozici Bushovi. Na druhou otázku už jsem odpovídal: mají, ale ne velkou - podrobněji viz odpověď Broukovi v hlavě

Odpovězeno: 09. 01. | 12:30Autor: bastuuurk

Otázka: Dá se očekávat, že po případném zvolení Obamy prezidentem by nastaly z jeho iniciativy nějaké snahy o zvýhodnění, zviditelnění či právní změny v životech Afroameričanů, popř. změny v politice vůči nim?

Pavel Tomášek: Nečekal bych nic takového. Obama se velmi záměrně neprezentuje jako kandidát Afroameričanů, někteří z jejich aktivistů mu dokonce vyčítali, že jejich věc ignoruje.

Odpovězeno: 09. 01. | 12:34Autor: Patrik Koranda

Otázka: Dobrý den, jaká je z Vašeho pohledu šance na změnu politiky americké adminitrativy a který kandidát(ka) to může garantovat nejvíce, dle Vašeho soudu ?

Pavel Tomášek: Také už jsem se to pokusil podrobně vysvětlit v předchozích odpovědích. Změnu očekávám (větší v případě zvolení demokrata, menší v případě výhry republikána), nepůjde však o změnu radikální. Spojené státy jsou země, která má určitým způsovem definovány své zájmy, a ty bude dál hájit, byť třeba trochu jinými způsoby, než to dělal Bush.

Odpovězeno: 09. 01. | 12:36Autor: Rita Holoubková

Otázka: Drahoušku Pavle, čtu si Váš blog jako doplněk k informacím o volbách v USA. Můžete mi, prosím, odpovědět zda se v něm dočkám komplexního zpracování tématu? A druhá otázka. Nedevalvujete si informace v něm obsažené, když používáte bulvární titulky typu Změnu!Zařvala Iowa a plivla na Hillary?

Pavel Tomášek: Komplexní zpracování témat není úkol pro blog, ale několikadílnou studii o tloušťce F.L.Věka.

Práce s titulkem je chůze po provaze, já doufám, že jsem z něj ještě nespadl :-)

Odpovězeno: 09. 01. | 12:38Autor: Světlana

Otázka: Dobrý den, co by podle vás znamenalo zvolení Obamy prvním afroamerickým prezidentem? Byly by to důkaz, že se americká společnost proměnila?

Pavel Tomášek: Byl by to důkaz toho, že Američané se letos rozhodovali podle úplně jiných měřítek, než je rasa. V tomto směru myslím dobrá zpráva o Americe, ale osobně bych byl skeptický k jakýmkoli dalekosáhlým závěrům, které se docela jistě objeví v nezměrném množství, pokud Obama skutečně zvítězí.

Odpovězeno: 09. 01. | 12:42Autor: Pavel

Otázka: Proč výsledky z Wyomingu jsou v pozadí oproti Iowě a New Hampshire?

Pavel Tomášek: Wyoming je stát, kde řada kandidátů vůbec nevedla předvolební kampaň, nemá narozdíl od Iowy a New Hampshire historické "privilegium" první volby (letos se pokusil posunout v kalendáři dopředu, za což ho obě strany ztrestaly ubráním delegátů na celonárodním konventu), ani historii vytažení, resp. potopení některého z kandidátů.

Odpovězeno: 09. 01. | 12:47Autor: Bublina

Otázka: Vážený pane Tomášku, a nepřipadá vám, že ten pan McCain je už poněkud přistárlý? Má smysl volit takto seniorského politika? Přeci jen - volební období je pětileté a prezident jej zpravidla jedenkrát obhájí... Díky, mějte se hezky.

Pavel Tomášek: McCainovi bude v případě zvolení v době nástupu do funkce 72 let, byl by vůbec nejstraším člověkem, který se kdy prvně do Bílého domu nastěhoval jako prezident. Tato otázka nepochybně přijde na přetřes, nasvědčují tomu průzkumy veřejného mínění. Víc Američanů se například zdráhá volit člověka tohoto věku než Afroameričana. Pokud by stál ve finálním souboji proti Obamovi, dělilo by je 25 let, což je hodně extrémní propast. Je ale třeba si uvědomit, že americká populace díky delšímu věku dožití relativně stárne a starší voliči chodí k volbám spolehlivěji než ti mladší.

Dnešní výsledek z New Hampshire může být malým dokladem: Obama vyhrál mezi mladšími voliči, Clintonová však zabodovala u starších a pomohlo jí to dílčím způsobem k vítězství.

Odpovězeno: 09. 01. | 12:49Autor: LACO

Otázka: Nemáte pocit, že volby jsou jen divadýlko pro davy, a že je dávno rozhodnuto, že prezidentem se stane ten, kdo nejvíce vyhovuje zájmům FEDu, bankovních, zbrojních a energetických lobby? Třeba podvodem? Viz. "volba" G.W.Bushe v r. 2000 na Floridě a v r. 2004 v Ohiu..

Pavel Tomášek: Ne, na tyto "spiklenecké" teorie nevěřím. Určitě ale máte pravdu v tom, že americké volby jsou taky divadlem, někdy až nechutně velkým.

Odpovězeno: 09. 01. | 12:53Autor: LACO

Otázka: Pane Tomášku, jaký máte názor na americké volební automaty, které ani nemají možnost tiskového výstupu při možném auditu, což dokáže každá pokladna v sámošce, a je tedy snadné výsledky z nich zmanipulovat?

Pavel Tomášek: S automaty je to docela vážný problém, pamatuji se, jak jsem při předchozích volbách psal cosi o "vzpouře strojů". Na druhou stranu si všichni ještě pamatují na scény z Floridy z předminulých voleb, kdy volební komisaři "brejlili" na děrkovací štítky, zda jsou dostatečně proděravělé, aby mohl být hlas přiznán.

Odpovězeno: 09. 01. | 12:58Autor: Jirka

Otázka: 1.Co si myslíte, dozrál čas pro vítězství ženy ve volbách?
2.Jaká by byla Clintonová presidentka?

Pavel Tomášek: 1. Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že většina Američanů nemá problém s tím hlasovat pro ženu jako prezidentku. Je otázka, do jaké míry jde o deklaratorní postoj, a zda se tím lidé nesnaží být "za lepší". Jsem si skoro jist, že pokud bude Clintonová kandidátkou demokratů v listopadu, bude u ní poměrně značný rozdíl mezi podílem hlasů od žen a od mužů.

2. Jsem přesvědčen o tom, že by funkci naprosto bez problémů zvládla. Nečekal bych radikální změny či velké vize, přívětivější tvář pro svět, přesto velmi pevnou ruku při prosazování amerických zájmů.

Odpovězeno: 09. 01. | 12:59Autor: Luke

Otázka: Dobrý den, pane Tomášku, rád bych se Vás zeptal pro kterého z kandidátů by jste hlasoval Vy, pokud by jste mohl? Děkuji za odpověď.

Pavel Tomášek: Odpovídal jsem už dříve, hlasoval bych pro Johna McCaina, zdůvodnění najdete v odpovědi Milošovi.

Odpovězeno: 09. 01. | 13:01Autor: kvido

Otázka: Dobrý den. Říká se, že americký prezident je nejmocnějším člověkem planety. Myslíte tedy, že tahle planeta potřebuje víc republikána, nebo demokrata? A dovedl byste si čistě hypoteticky představit Klause v Bílém domě?

Pavel Tomášek: Neumím odpovědět, zda planeta potřebuje víc republikána, nebo demokrata. Strany jsou v USA hodně volná sdružení a mezi demokraty byste rozhodně našel člověka, který bude co do své politiky blíž současnému prezidentu Bushovi než leckterý republikán. Václava Klause si v Bílém domě představit neumím a dál bych tuto odpověď nerozváděl :-)

Odpovězeno: 09. 01. | 13:05Autor: Jakub

Otázka: Dobrý den, všiml jsem si, že předběžné odhady výsledků z obou státu nikomu nevyšly. Děje se to u všech voleb, nebo jsou tyto zvláštní? Případně čím? Kdo má ve větších státech větší šance? Obama nebo Clintonová? Děkuji.

Pavel Tomášek: Pokud sledujete volby nejen v USA, ale průběžně i v jiných zemích, tak se to děje poměrně pravidelně. Chci na toto téma snad ještě dnes sepsat blog, tady jen rychle, čím je to způsobeno.

Pro výzkumníky je problém odhadnout, kdo se skutečně k volbám dostaví. V USA je o letošní volby mimořádný zájem, tudíž přicházejí lidé "navíc", s jejichž zmapováním mají průzkumy problém, navíc je extrémně vysoké procento lidí, kteří se rozhodují na poslední chvíli. V tom bych viděl jistou zvláštnost letošních voleb.

U primárek je to navíc komplikované tím, že nezávislí voliči si mohou vybrat, na které straně budou hlasovat (zda u republikánů, či demokratů), takže vlastně stojíte před dvojím odhadem: musíte tipnou, u koho bude nezávislý hlasovat, a pak pro koho.

Nedá se v tuto chvíli jednoznačně říct, zda má ve větších státech lepší šance Obama, nebo Clintonová. V jejich případě to bude nejspíš těsný a dlouhý souboj.

Odpovězeno: 09. 01. | 13:10Autor: Dr. Labus

Otázka: Pane sefredaktore,
skutecne se domnivate, ze existuje vyrazny rozdil mezi "top" kandidaty at jiz za Rep. ci Dem.? V drtive vetsine se podileli na soucasne situaci, podepsani Patriot Act a dalsich ustavu narusujicich zakonu, podpora invaze do Iraku a jeji fin. Kongresem, sabotaz impeachmentu, atd.

Pavel Tomášek: Děkuji za povýšení, ale nejsem šéfredaktorem tohoto deníku :-)

Dávám vám do značné míry za pravdu, pokud byste zkoumal opravdu konkrétní postoje k jednotlivým věcem, nenajdete mezi hlavnmi kandidáty obou stran dramatické rozdíly.

Může to být ovšem způsobeno tím, že Američané si tak dramatickou změnu ani nepřejí. Kandidáti s hodně odlišnými názory byli jak u demokratů (například Kucinich), tak u republikánů (Ron Paul), v primárkách však propadli.

Díky vám všem za zájem a dotazy. Byla to pro mě příjemná hodina a půl.

 

Právě se děje

Další zprávy