Kyjev - Příkaz k protiteroristické operaci, jejíž součástí byla střelba do demonstrantů v Kyjevě, vydal v únoru ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.
Na tiskové konferenci v Kyjevě to uvedl současný šéf tajných služeb SBU Valentyn Nalyvajčenko.
Při následném masakru zemřelo na kyjevském náměstí Nezávislosti 104 lidí, stovky dalších byly zraněny.
Operaci podle Nalyvajčenka řídil bývalý šéf SBU Oleksandr Jakymenko. Přímý rozkaz k použití zbraní proti demonstrantům pak vydal exministr vnitra Vitalij Zacharčenko.
"108 příslušníků oddílu Alfa (podřízeného SBU) bylo nasazeno na střeše Domu odborů ... Byli plně ozbrojeni samopaly Kalašnikov a odstřelovačskými puškami. Odstřelovači byli rozmístěni také na dalších budovách na Chreščatyku," upřesnil šéf tajných služeb.
Do plánování a realizace protiteroristické operace v Kyjevě byli navíc podle Nalyvajčenka zapojeni také příslušníci ruské tajné policie FSB.
"Na masových vraždách se bezprostředně podílelo 26 příslušníků ruské Federální bezpečnostní služby," řekl doslova.
Ruská FSB ale jakékoliv zapojení do únorového krveprolití v ulicích Kyjeva odmítá.
Zatýkání členů Berkutu
Tiskovou konferenci k vyšetřování měl také současný ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov.
I on potvrdil, že na seznamu hlavních viníků únorového krveprolití figuruje jeho předchůdce Zacharčenko.
Mimo jiné řekl, že Vitalij Zacharčenko koordinoval činnost takzvaných titušek, najatých civilistů, kteří pomáhali policejním složkám pronásledovat účastníky protirežimních protestů.
Při vyšetřování se podle něj zjistilo, že někdejší ministr organizoval také únosy lidí.
Žluté a bílé pásky
Podle některých zdrojů ostřelovači měli střílet na obě strany. Spekulovalo se o účasti "třetí síly".
Americký list The Daily Beast v minulých dnech zveřejnil fotografie, které měly dosvědčit, že masakr v Kyjevě rozpoutal Janukovyčův režim. Na snímcích byli příslušníci oddílů Alfa, kteří fasovali zbraně a munici, včetně ostřelovačských pušek a granátů. Označeni byli žlutými a bílými stuhami na rukávech.
Avakov potvrdil, že lidé se žlutými páskami na rukávech byli z oddílu Berkut. "Při střelbě na ulici Instytutska a ze strany Říjnového paláce zahynulo podle našich propočtů 17 osob," uvedl. "Pracovala tam zvláštní rota Berkutu se žlutými pásky na rukávech, kterou vedl major Dmytro Sadovnyk."
Podle něj byly zjištěny všechny osoby, které se této operace účastnily.
Vyšetřování bylo rozděleno na případy, které se týkaly střelby ze strany ostřelovačů, přímé střelby příslušníků policejních oddílů, smrti lidí, které zavraždili "tituškové", a smrti příslušníků bezpečnostních orgánů.
Nalyvajčenko upřesnil, že příslušníci oddílu Alfa měli v úmyslu zmocnit se budovy Domu odboru, kde se nacházel štáb opozice. Kvůli požáru, který tam vypukl, se však museli stáhnout.
Ostřelovači Alfy pak byli rozmístěni na budovách na hlavní třídě Chreščatyk nebo v prezidentském úřadu. Zatím nikdo ze skupiny Alfa zadržený nebyl. Orgány činné v trestních řízeních ale vyslýchají její příslušníky, kteří jsou prý ochotni spolupracovat.
Zničené důkazy
Vyšetřování krvavého incidentu v centru Kyjeva ale podle agentury Unian komplikuje fakt, že dřívější vedení generální prokuratury důkazy o aktivitách silových struktur v kritických dnech kolem 20. února zničilo.
Ukrajinská generální prokuratura ve čtvrtek zadržela 12 příslušníků zvláštních oddílů Berkut, které ze střelby do demonstrantů obviňuje. Včetně jednoho z velitelů.
"Zadržena byla řada příslušníků oddílu pro zvláštní nasazení Berkut. Jde o speciální rotu Berkutu, takzvanou Černou rotu," potvrdil generální prokurátor Oleh Machnickyj.
Machnickyj v rozhovoru pro televizi 5. Kanal uvedl, že zadrženým berkutovcům byly rozdány střelné zbraně, včetně odstřelovačských pušek. S tím, že měli krýt stažení neozbrojených příslušníků Berkutu.
Řekl také, že odstřelovači, kteří útočili na lidi z hotelu Ukrajina (což je jiná budova než zmiňovaný Dům odborů - pozn. red.), použili staré zbraně. Odstřelovačské pušky Simonova, které se v sovětských ozbrojených silách přestaly používat již v 50. letech minulého století.
Janukovyč: Střelbu jsem nenařídil
Bývalý prezident Viktor Janukovyč, který žije v exilu v Rusku, ve středu v rozhovoru pro americkou agenturu AP zopakoval, že střelbu do demonstrantů nenařídil.
"Nikdy jsem nevydal žádné příkazy ke střelbě… Moje zásada je, že žádná moc nestojí ani za jednu kapku krve," uvedl. Odstřelovači podle něj zahájili palbu v době, kdy on jednal o příměří s představiteli Polska, Francie a Německa.
"Střílelo se z budov, které byly pod kontrolou opozice," uvedl. Sám prý hned po podepsání dohody nařídil stažení policie z Majdanu.