Nizozemsko: všichni tu jsou ledově klidní
Veronika Týblová odjela do Nizozemska za rodinou, její jedenapůlroční syn ve zdejší nemocnici podstoupil operaci. "Teď řeším, jestli to tu prostě dva až tři měsíce nepřečkat, zrušili levné lety, zbývá jen drahé KLM," vysvětluje.
V sobotu 21. března vypravuje české ministerstvo zahraničí z Amsterdamu mimořádný autobus. Jedná se o jeden z osmi momentálně plánovaných spojů, kterými se ministerstvo snaží pomoct s návratem Čechů z evropských zemí. "Posílají nám různé aktualizace, jak se stále lze dostat domů. Jen autobus si v téhle situaci nedokážu představit," vysvětluje Týblová. "Vyslovili jsme i dotaz, zda si pro nás může někdo přijet autem. S tím nám moc neporadili, sami nevědí," dodává.
Nizozemsko má více než 2000 nakažených a několik desítek mrtvých. Tamní ministr zdravotnictví ve středu během odpovídání na otázky poslanců v parlamentu omdlel vyčerpáním. "Trvalo dlouho, než přijali nějaká opatření. Teď zavřeli školy a školky, omezil se provoz restaurací a nějakých obchodů. Já jsem omezila pohyb mezi lidmi, chodíme jen sami do přírody," říká Týblová.
"Při pohledu do Česka se mi líbí, že se něco děje a že to Češi během pár dní začali brát jako vážnou hrozbu. Místní lehkovážný přístup mě děsí," popisuje. Nizozemsko zvolilo podobný přístup k nákaze jako například Velká Británie a čeká, až si společnost vytvoří takzvanou kolektivní imunitu. Znamená to, že nakazit by se měla víc než polovina obyvatel, rizikové skupiny se zároveň snaží před koronavirem chránit.
"V televizi tu hodně uklidňují, život i ekonomika prostě musí běžet dál," popisuje Týblová. "Kladu si otázku, jak to bude dál v Česku, protože tamní opatření nejsou dlouhodobě udržitelná," dodává.