Babiš nabízí Thajsku pomoc při záchranné akci v jeskyni. Naše čerpadla jsou nejlepší na světě, tvrdí

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 7. 2018 14:43
Premiér Andrej Babiš navrhl vyslat hasiče a čerpadla firmy Sigma Group na pomoc při záchraně 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra z jeskyně na severu Thajska. Hasiči ještě oficiální žádost neobdrželi.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Praha/Olomouc - Premiér Andrej Babiš (ANO) nabídl Thajsku pomoc při záchraně 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra, které voda uvěznila v jeskyni na severu země. Mluvčí hasičů Nicole Zaoralová řekla, že zatím ještě oficiální žádost o pomoc neobdrželi, muselo by ji podat Thajsko prostřednictvím mezinárodního operačního střediska v Bruselu. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) zatím taky nebyla kontaktována, je ale schopná poslat do několika hodin velkokapacitní čerpadla na letiště, informoval její předseda Pavel Švagr.

"Mluvil jsem s majitelem Sigmy Milanem Šimonovským. Naše čerpadla jsou nejlepší na světě, po povodních mají státní hmotné rezervy na skladě čtyři kusy s výkonem 400 litrů za sekundu, naši hasiči je zvládají perfektně. Volal jsem thajskému chargé d'affaires a nabídl pomoc vlády chlapcům uvězněným v thajské jeskyni," napsal Babiš.

Podle Zaoralové je možné pomoc ve formě vyslání hasičů neoficiálně nabídnout, pro její poskytnutí je ale třeba splnit patřičné náležitosti. "Pokud vysíláme pomoc do zahraničí, tak si nás musí ze zahraničí nejdřív vyžádat přes naše mezinárodní operační středisko. Když si nás vyžádají, jsme schopni poslat experty," řekla.

Rychlost vyslání pomoci záleží na tom, jak je rozsáhlá. Pokud by hasiči posílali jednoho experta, mohou to učinit do 24 hodin. Celý tým s plným vybavením by vypravili do 48 hodin, uvedla Zaoralová. Upozornila však, že je třeba také vyřešit dopravu na místo, protože je nutné zajistit letadlo a patřičná povolení pro jeho přistání. Dopravu přitom hasiči neorganizují. "Maximální vybavení je schopno být na letišti do 48 hodin, ale většinou potom čekáme na schválení letadla," řekla Zaoralová.

Podle Švagra zatím SSHR kvůli tomuto případu nikdo nekontaktoval. "Ale jsme připraveni během několika hodin poslat velkokapacitní čerpadla na letiště. Tato čerpadla byla už v roce 2014 nasazena při povodních v Srbsku a zvládnou odčerpat az 1500 litrů za vteřinu," uvedl.

Čerpadla, o nichž Babiš mluvil, vyrábí skupina Sigma Group z Lutína na Olomoucku. Podle Šimonovského patří tato čerpadla ve své kategorii k nejvýkonnějším na světě. "V televizi je vidět, že tam (v Thajsku) používají velmi málo výkonné stroje, takže naše čerpadla by mohla pomoci výrazně snížit hladinu (vody v jeskyni)," řekl ve středu Šimonovský. Podle něho se čerpadla s výkonem 400 litrů za sekundu osvědčila při povodních.

Dvojice čerpadel by dokázala za hodinu z jeskyně odčerpat zhruba 3600 metrů krychlových vody. Důležité ale je, aby výkon čerpadel byl vyšší, než jsou přítoky do zatopených částí jeskyně. "Odčerpání je jedna z variant a asi by bylo nejsnazší. Kdyby se voda dostala pryč, tak by je mohli dostat odtamtud za pár dní. I kdyby se voda čerpala týden nebo 14 dní, tak je to pořád lepší, než kdyby tam kluci museli být několik měsíců," míní Šimonovský. Upozornil, že o nasazení čerpadel musí rozhodnout thajské úřady.

V tuzemských skladech jsou podle Šimonovského k dispozici ještě větší lutínská čerpadla, která zvládnou přes 1000 litrů za sekundu, avšak kvůli značným rozměrům je nelze do Thajska rychle transportovat letecky. "Když letecky dodáme dvě menší čerpadla s kapacitou 400 litrů za sekundu, tak máme skoro ten samý výkon," podotkl Šimonovský.

Fotbalový tým nalezli záchranáři na severu Thajska v pondělí po devíti dnech od chvíle, kdy chlapce a jejich trenéra v jeskyni uvěznila voda. Zatím není jasné, jak zachráněné z jeskyně vyprostit. Diskutuje se o možnostech počkat na opadnutí vody nebo vysvobodit chlapce s pomocí potápěčů. Tuto variantu ale komplikuje skutečnost, že podvodní cesta je náročná a většina uvězněných ani neumí plavat.

Související video: Záběry z thajské jeskyně. O nalezené chlapce se stará tým záchranářů

Záběry z thajské jeskyně. O nalezené chlapce se stará tým záchranářů | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy