Uvěznění thajští chlapci dostávají v jeskyni první lekce z potápění. Pomoc čerpadly nabídli i Češi

ČTK ČTK
4. 7. 2018 17:47
První lekce v plavání a potápění dostala ve středu skupina 12 chlapců a jejich trenér, které záchranáři objevili v zaplaveném jeskynním komplexu v Thajsku.
Uvěznění thajští chlapci v jeskyni.
Uvěznění thajští chlapci v jeskyni. | Foto: Reuters

Bangkok - Vedení thajského záchranného týmu zvažuje možnosti, jak dostat uvězněné chlapce ven ze skalního vězení. Ve středu uvedlo, že někteří můžou v jeskyni zůstat déle, pokud jejich zdravotní stav neumožní absolvovat složitou cestu pod vodou. Lékař některým z nich ošetřil drobná zranění, jinak vesměs nemají zásadní zdravotní problémy, informovala agentura AP.

Thajští záchranáři u jeskynního komplexu.
Thajští záchranáři u jeskynního komplexu. | Foto: Reuters

Potápěči thajského námořnictva zveřejnili video, na němž se malí fotbalisté zabalení v termoizolačních fóliích postupně představují a každý z nich přidává thajský pozdrav se sepnutými dlaněmi. Od nynějška už s chlapci ve věku 11 až 16 let a jejich 25letým trenérem fotbalu v podzemí nastálo zůstanou dva lékaři potápěčů thajského námořnictva. Mladíci, k nimž první záchranáři doplavali v pondělí, tedy devět dní po jejich zmizení, na záznamu většinou působí klidně a optimisticky.

"Voda má velkou sílu a prostor je úzký. Na záchranu těch dětí je potřeba mnoho lidí," řekl dnes novinářům vicepremiér Pravit Vongsuvan. "Teď ty děti učíme plavat a potápět se," dodal s tím, že pokud by opadla voda a záchrana by byla snazší, pak by byla provedena rychle.

Několik variant vysvobození

Právě způsob vyvedení chlapců z jeskyně, kde jsou soustředěni na vyvýšeném místě asi čtyři kilometry od jejího ústí, zůstává zatím předmětem dohadů. Zatímco thajské úřady stále preferují variantu, že chlapci si osvojí základy potápění a budou schopni absolvovat náročnou cestu v doprovodu zkušených potápěčů, zahraniční experti varují, že tato akce by byla velmi nebezpečná. Rozumnější bude podle nich počkat, až opadne voda. Zkušeným potápěčům trvalo zdolání náročného úseku tři hodiny.

Technici odčerpávají z jeskyně desítky milionů litrů vody denně, hladina klesá o centimetr za hodinu. Koncem týdne se ale očekávají silné deště, při nichž by mohla hladina opět stoupnout. Pokud k tomu dojde, mohlo by to ohrozit zásobování týmu fotbalistů i vzduchovou kapsu, v níž se nacházejí. Thajské úřady uvedly, že s jistotou dokážou zabránit tomu, aby na místě, kde se fotbalové mužstvo přezdívané Divočáci nachází, voda stoupla.

Pomoc Thajsku nabídl i český premiér Andrej Babiš - na twitteru v té souvislosti zmínil vyslání hasičů a čerpadla firmy Sigma Group. "Mluvil jsem s majitelem Sigmy Milanem Šimonovským. Naše čerpadla jsou nejlepší na světě, po povodních mají státní hmotné rezervy na skladě čtyři kusy s výkonem 400 litrů za sekundu, naši hasiči je zvládají perfektně. Volal jsem thajskému chargé d'affaires a nabídl pomoc vlády chlapcům uvězněným v thajské jeskyni," napsal Babiš.

"Pokud bude jejich stav dobrý a budou stoprocentně připraveni, mohou ven," prohlásil dnes místní guvernér dohlížející na práce záchranného týmu. Řekl také, že pokud někteří chlapci nebudou připraveni či budou mít zdravotní obtíže, mohou v jeskyni zůstat déle. Jejich zdravotní stav bude vyhodnocován každý den. První potápěčské lekce se podle něj konaly na suchu a ke skutečným ponorům se chlapci dostanou až později. Prozatím nacvičovali dýchání v potápěčských maskách.

Potápěči jim mezitím dopravují další nutné zásoby, mimo jiné posilující vitaminovou výživu. Kvůli zlepšení možností komunikace se rovněž pokoušejí do jeskyně dostat optické vlákno, které by chlapcům zajistilo telefonické připojení k internetu. První pokusy však zmařila voda.

VIDEO: Záběry z thajské jeskyně. O chlapce se starají záchranáři. 

Záběry z thajské jeskyně. O nalezené chlapce se stará tým záchranářů | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy