Saná - V Jemenu v úterý při útoku bezpilotního letadla zahynuli čtyři členové místní odnože teroristické sítě Al-Káida.
Ve stejný den Spojené státy vyzvaly své občany, kteří se právě nachází v Jemenu, aby zemi urychleně opustili. Zemi má podle nařízení opustit i většina zaměstnanců amerického velvyslanectví, informovala agentura Reuters.
K podobnému kroku se rozhodla i Británie, která ze svého úřadu evakuovala veškerý personál. Česko velvyslanectví v Saná nemá. České občany ministerstvo zahraničí varovalo, aby v daném regionu dbali zvýšené opatrnosti.
Právě kvůli aktivitám organizace působící na Arabském poloostrově zavřely v těchto dnech USA své ambasády ve dvacítce islámských zemí.
Na boji proti teroristům v Jemenu se podílí americká armáda, která proti nim nasazuje právě bezpilotní letadla. Jedno z nich v úterý zaměřilo auto se čtveřicí mužů v provincii Maríb východně od Saná.
Velvyslanectví USA a několika dalších zemí byla zavřena v neděli a mnohá z nich zůstanou mimo provoz až do soboty.
Příčinou je zachycený rozhovor šéfa Al-Káidy s velitelem jemenské skupiny. Ajmán Zavahrí v něm nařizoval Násirovi Vahajšímu spáchat připravený atentát v neděli 4. srpna.
V USA byl obsah rozhovoru vyhodnocen jako mimořádné nebezpečí a hrozba útoku na americké a jiné západní cíle.
Nejnebezpečnější z buněk sítě
Al-Káida na Arabském poloostrově je dlouhodobě považovaná za nejnebezpečnější z buněk sítě.
Podle zpravodajců Zavahrí nedávno Vahajšího povýšil a učinil z něj druhého nejmocnějšího muže organizace.
V minulosti Vahajší působil v Afghánistánu jako osobní tajemník Zavahrího předchůdce Usámy bin Ládina. Vyniká prý mimořádnou loajálností k nejvyšším členům Al-Káidy, z nichž většina se ukrývá zřejmě v Pákistánu.
Roku 2001 Vahajší uprchl z Afghánistánu do Íránu, který ho ale o dva roky později vydal do Jemenu. Tam se roku 2006 podílel na přípravě útěku velkého počtu teroristů vězněných v Saná. Jemen se pak stal sídlem nebezpečné buňky sítě, která dodnes připravuje protizápadní útoky.