Damašek zadržuje stovky lidí prchajících z Aleppa, tvrdí aktivisté. Syrská armáda to popírá

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 30. 11. 2016 13:46
Organizace Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR) monitorující dění v Sýrii tvrdí, že syrská vláda zadržuje a vyslýchá až stovky lidí, kteří v minulých dnech uprchli z rebely držené východní části Aleppa. Zdroje ze syrské armády to popírají s tím, že pouze kontrolují identitu odcházejících obyvatel města, protože by se mezi nimi mohli nacházet teroristé. Podle SOHR intenzivní útoky na východní část města vyhnaly během posledních čtyř dní z domovů více než 50 000 obyvatel.
Syrští vojáci v Aleppu.
Syrští vojáci v Aleppu. | Foto: Reuters

Damašek Syrská vláda zadržuje a vyslýchá až stovky lidí, kteří v minulých dnech uprchli z rebely držené východní části Aleppa. Tvrdí to v Londýně sídlící organizace Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR), na kterou se odkazuje agentura Reuters.

Podle SOHR mohou být někteří z mladých mužů naverbováni do armády, jiní jsou vyšetřováni. V současné době je takto pohřešováno přes 300 osob.

Zdroje ze syrské armády tyto informace zcela popřely. Tvrdí, že pouze kontrolují identitu odcházejících Aleppanů pro případ, že by mezi nimi byli teroristé. Lidé, jejichž identitu nelze ověřit, jsou pak umísťováni na "zvláštní místa" poblíž ostatních civilistů. Nikdo prý ale zatčen nebyl. Pokusy teroristů ukrýt se mezi civilisty zdržují vládní jednotky od dalšího postupu do povstaleckého území, dodaly zdroje.

Podle SOHR za poslední čtyři dny kvůli intenzivním útokům na východní část syrského Aleppa uprchlo už více než 50 000 lidí. Ještě v úterý přitom šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien mluvil o třikrát nižším počtu, a sice o 16 000 lidech. Armádní zdroj syrského vládnoucího režimu pak hovořil o 20 000 osobách.

Přes 20 000 místních obyvatel podle všeho uteklo do západní části města, kterou kontroluje vláda, zbylých 30 000 pak do oblasti, kterou ovládají kurdské síly. Uvedla to agentura AFP. Podle původních odhadů zůstávalo na východě Aleppa na 250 000 lidí.

Šéf opoziční městské rady v Aleppu Brita Haji Hasan naléhá na mezinárodní společenství a syrskou vládu, aby zajistily koridory pro bezpečnou přepravu těchto osob. Řekl to ve středu na tiskové konferenci, které se účastnil společně s francouzským ministrem zahraničí Jean-Marcem Ayraultem.

Dělostřelecké útoky na povstalci drženou východní část města si ve středu vyžádaly také přes 45 obětí, uvedli záchranáři. Další desítky lidí utrpěly zranění. 

Syrská státní agentura rovněž informovala o osmi obětech povstaleckého ostřelování vládních čtvrtí západního Aleppa; v této skupině mrtvých jsou prý i dvě děti.

Syrská armáda a její spojenci v pondělí v rámci nové ofenzivy dobyli klíčovou čtvrť Sáchúr a několik menších čtvrtí na severovýchodě Aleppa, které byly doposud pod kontrolou povstalců. Podle organizace SOHR, která situaci v zemi monitoruje z Británie, jde o největší ztrátu opozice v Aleppu od roku 2012. Vládním vojákům se tak podařilo rozdělit tamní území rebelů na dvě části a zmocnit se většiny oblastí na severu někdejšího druhého nejvýznamnějšího města Sýrie.

Syrští rebelové v reakci na intenzivní boje uvedli, že se z východní části Aleppa nestáhnou a mají v plánu proti vládním jednotkám nadále bojovat. "Jakékoli stažení odmítáme," řekl agentuře Reuters jeden ze zástupců povstalecké skupiny Fastakim, která ve městě bojuje. Žádné další podrobnosti ale neuvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy