Při útocích v Jemenu zemřelo 15 vojáků z koalice vedené Rijádem, jemenský premiér vyvázl bez zranění

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 10. 2015 16:23
Při raketových útocích na vládní hotel a vojenská zařízení v jihojemenském Adenu v úterý zahynulo nejméně 15 vojáků z koalice vedené Saúdskou Arábií a jejích jemenských spojenců. Napsala to oficiální agentura Spojených arabských emirátů. Premiér Chálid Baháh, jehož kabinet se v hotelu zdržoval od svého návratu z exilu, vyvázl z atentátu nezraněn. Podle agentury Reuters jde o dosud největší útok na vládní cíle od července, kdy vojáci dobyli zpět Aden na šíitských povstalcích. Agentura Spojených arabských emirátů WAM odpovědnost za útok připsala šíitským rebelům a jejich spojencům, ale na internetu se k útokům přihlásila sunnitská organizace Islámský stát.
Útok na hotel v Jemenu.
Útok na hotel v Jemenu. | Foto: Reuters

Aden - Nejméně 15 vojáků z koalice vedené Saúdskou Arábií a jejích jemenských spojenců zahynulo při úterních útocích v jihojemenském Adenu.

K útoku se na internetu přihlásila sunnitská organizace Islámský stát (IS).

Premiér Chálid Baháh, jehož kabinet se v hotelu zdržoval od svého návratu z exilu, vyvázl z atentátu nezraněn.

Agentura Spojených arabských emirátů WAM odpovědnost za útok připsala šíitským rebelům a jejich spojencům, tedy silám loajálním bývalému prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi. Akce byla zpočátku popisována jako útok vedený raketami.

O několik hodin později se ale na internetu k útoku přihlásil IS. Podle jeho prohlášení šlo o sebevražedné akce několika útočníků. "Při požehnané operaci, při níž pomáhal bůh, mířily čtyři sebevražedné akce na shromáždění představitelů Saúdské Arábie, SAE a Jemenu," uvádí se v prohlášení.

Televize Al-Džazíra dříve informovala, že při útoku na hotel zemřeli tři vojáci ze Spojených arabských emirátů, kteří hotel střeží. Hotel začal po zásahu hořet.

Hotel Al-Kasr, ležící na západním předměstí kdysi půlmilionové metropole jižní části Jemenu, si za své dočasné sídlo zvolil premiér Baháh a několik členů jeho vlády v polovině září po návratu z půlročního exilu v Saúdské Arábii. Po dnešním útoku byli ministři a vládní pracovníci přesunuti na bezpečné a utajené místo v Adenu.

Vláda i prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí utekli z Jemenu poté, co metropoli Saná a jižní část země obsadili šíitští povstalci. V březnu ale do bojů vstoupila na straně prezidenta Hádího koalice vedená Saúdskou Arábií, což postup šíitů zpomalilo. Součástí koalice jsou i Spojené arabské emiráty. Sám Hádí je nyní podle agentur zřejmě mimo Jemen, patrně v Saúdské Arábii.

V jemenském konfliktu bylo podle údajů OSN zabito už více než 2100 civilistů. Podle informací agentury AFP ale celkový počet obětí už přesáhl 5400.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy