Západ ustoupil Saúdům. Vyšetřování krvavých bojů v Jemenu přenechá národní komisi

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
1. 10. 2015 13:52
Nizozemsko stáhlo návrh rezoluce, v rámci kterého měla Rada OSN pro lidská práva schválit vytvoření nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise. Podle serveru The New York Times za rozhodnutím Nizozemska, které podpořily i USA, Francie a Velká Británie, stojí nejspíš odpor Saúdské Arábie. Ta se do jemenského konfliktu zapletla letos v březnu, kdy se postavila na stranu jemenského prezidenta Hádího. Konflikt mezi jemenskou vládou a šíitskými rebely si od března vyžádal 2355 civilních obětí, dalších nejméně 4862 lidí bylo zraněno.
Válka v Jemenu si za uplynulých šest měsíců vyžádala už přes 2300 civilních životů. Ilustrační foto.
Válka v Jemenu si za uplynulých šest měsíců vyžádala už přes 2300 civilních životů. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ženeva/Saná - Skupina západních zemí v čele s Nizozemskem ve středu upustila od plánu, v jehož rámci měla být pod záštitou Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) sestavena nezávislá mezinárodní vyšetřovací komise pro Jemen.

Odborníci si měli posvítit na porušování lidských práv během bojů mezi vládou a šíitskými rebely, při nichž v uplynulém půlroce zemřelo více než 2300 civilistů.

V březnu se do bojů po boku prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra zapojila koalice vedená Saúdskou Arábií.

Nový návrh vzešel od Saúdské Arábie

Právě patrný odpor Saúdské Arábie podle The New York Times vedl k tomu, že Nizozemsko původní návrh rezoluce stáhlo.

Vlády západních zemí, které jej nejprve podporovaly, přistoupily na jiný text. Rezoluci, která vychází ze saúdského návrhu a jež se o nezávislém mezinárodním šetření nezmiňuje.

"Tento výsledek je ztracenou příležitostí pro Radu a obřím vítězstvím pro Saúdskou Arábii, které umožňuje vyhýbat se kontrolám, jež se zaměřují na porušování práv ve válce. K těm v Jemenu bude pravděpodobně docházet i nadále," reagoval Philippe Dam, zástupce ředitele lidsko-právní organizace Human Rights Watch v Ženevě.

"Členové Rady OSN pro lidská práva selhali tím, že nevyslali jasnou zprávu Saúdské Arábii a Húsíům, že musí změnit průběh bojů," doplnil Dam.

OSN přispěje jen "technickou pomocí"

Původní návrh rezoluce, která byla smetena ze stolu, požadoval, aby Vysoký komisař OSN pro lidská práva do Jemenu poslal odborníky, kteří by se zaměřili na průběh války. Válčící strany navíc vyzýval, aby umožnily přístup humanitárním organizacím. Humanitární krizi prohlubuje i koaliční blokáda jemenských přístavů.

Odložený návrh nejprve podpořily i Spojené státy. Server nicméně s odkazem na zdroje obeznámené s vyjednáváním informoval, že nejen Washington, ale i Paříž a Londýn se nakonec rozhodly pro alternativní plán. Hlasování Rady je naplánováno na pátek.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Nová rezoluce se opírá o stanovisko jemenské exilové vlády prezidenta Hadího a podporuje sestavení národní vyšetřovací komise. Od lidskoprávní sekce OSN požaduje v podstatě jen "technickou pomoc".

Konflikt v Jemenu si od března vyžádal 2355 civilních obětí, dalších nejméně 4862 lidí bylo zraněno. V září o tom informoval mluvčí Vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. Na svědomí je podle něj mají jednak vzdušné údery koalice stojící za Saúdskou Arábií, jednak bombardování z rukou povstaleckých Húsiú.

Minulou neděli rozmetal nálet dům ve vesnici Vahídža, kde se konala svatba. Hlášeno je 131 mrtvých, mezi nimi mnoho žen a dětí.

 

Právě se děje

Další zprávy