Při bojích mezi povstaleckými skupinami u Damašku zemřelo 50 lidí

ČTK ČTK
17. 5. 2016 18:11
Ozbrojené střety mezi povstalci v Sýrii si v pondělí vyžádali 50 obětí. Oznámila to syrská organizace ochránců lidských práv (SOHR). Bilance mrtvých se týká pondělních bojů organizace Džajš Islám proti soupeřům ze skupin Fajlak ar-Rahman a Džajš Fustát. Džajš Islám je zapojena do syrských mírových rozhovorů, které organizuje OSN. Fajlak ar-Rahman neboli Legie milosrdných se považuje za umírněnou skupinu, která se odmítla podřídit Džajš Islám.
Syrští ozbrojenci
Syrští ozbrojenci | Foto: ČTK/SCANPIX SWEDEN//AA/TT

Damašek - V bojích mezi jednotlivými povstaleckými skupinami zemřelo v oblasti Ghúta východně od Damašku 50 lidí. Oznámila to syrská organizace ochránců lidských práv (SOHR).

Podle ní střety mezi povstalci začaly už v dubnu a stále pokračují. Bilance 50 mrtvých se týká pondělních bojů organizace Džajš Islám proti soupeřům ze skupin Fajlak ar-Rahman a Džajš Fustát.

Džajš Islám je zapojena do syrských mírových rozhovorů, které organizuje OSN. Fajlak ar-Rahman neboli Legie milosrdných se považuje za umírněnou skupinu, která se odmítla podřídit Džajš Islám. Fajlak ar-Rahman má také velmi špatné vztahy s frontou An-Nusra. Tato skupina hlásící se k Al-Káidě považuje legii za laickou a odpadlickou.

Džajš Islám, neboli Armáda islámu, je koalicí islamistických a salafistických oddílů a působí hlavně o okolí Damašku, v Ghútě a Dumě. Je považovaná spolu se skupinou Ahrár aš-Šám za hlavní povstaleckou organizaci podporovanou Tureckem a Saúdskou Arábií. Sýrie a její spojenci Rusko, Írán, ale také Egypt považují Džajš Islám za teroristickou skupinu. Rusku se nepodařilo prosadit v Radě bezpečnosti OSN zařazení této organizace na teroristický seznam.

První boje mezi těmito znepřátelenými skupinami v Ghútě začaly 28. dubna, ale postupně nabyly na síle. Syrská armáda na Ghútu pravidelně útočí jako na oblast ovládanou opozicí.

 

Právě se děje

Další zprávy