Oblast Kašmíru sdílejí jaderné mocnosti Pákistán a Indie, která nedávno ve své části provedla zásadní správní změnu v neprospěch místního obyvatelstva. Odebrala Kašmíru autonomní status, rozdělila jej na dvě teritoria a poslala tam vojenské posily. Ve snaze předejít protestům Dillí zavedlo mimořádná bezpečnostní opatření, která jsou v platnosti už 12 dní.
Proti nim v pátek ve Šrínagaru protestovaly stovky lidí, kteří se střetli s policií, jež proti nim zakročila slzným plynem, informovala agentura AP. Protestující nesli zelené islámské vlajky a transparenty s nápisem: "Zastavte genocidu v Kašmíru, probuď se světe."
Šéf kašmírské místní správy dnes oznámil, že od dnešního večera bude obnovováno telefonní spojení a během víkendu by měla začít znovu fungovat většina ústředen, informuje agentura Reuters. Indické bezpečnostní složky začátkem tohoto měsíce přerušily téměř všechny komunikační kanály, díky nimž se obyvatelé Kašmíru mohou spojovat se světem. Kromě telefonu v oblasti nefunguje ani internet.
Britská zpravodajská stanice BBC ve čtvrtek oznámila, že znásobí své rozhlasové pořady věnované Kašmíru a bude je vysílat na krátkých vlnách a v místních jazycích. Indický premiér Naréndra Módí ve svém čtvrtečním projevu předneseném při příležitosti svátku nezávislosti řekl, že nový přístup jeho vlády ke Kašmíru byl nezbytný po sedmi desetiletích neúspěšné politiky v této oblasti. Dillí a Islámábád svedly o toto území od získání nezávislosti na Británii v roce 1947 dvě ze tří vzájemných válek.
O situaci v Kašmíru v pátek za zavřenými dveřmi jednala Rada bezpečnosti OSN, která na závěr nevydala žádné oficiální prohlášení.