Prezident Nigeru upevnil moc. Kritici mluví o diktatuře

Reuters Zdeněk Mihalco, Reuters
12. 8. 2009 20:45
Mamadou Tandja setrvává u moci po referendu o změnách ústavy

Niamey - Podle nigerské ústavy měl letos z úřadu odstoupit tamní prezident Mamadou Tandja. V prosinci letošního rokutotiž vyprší jeho druhé pětileté funkční období.

Referendum, které se v zemi uskutečnilo minulý týden, Tandjův mandát ale prodloužilo o další tři roky. I po skončení tohoto období bude současný prezident jedné z nejchudších afrických zemí moci usilovat o další mandát.

Všelidového hlasování se podle volební komise zúčastnilo 68,3 procenta voličů a pro změny v ústavě kladně odhlasovalo 92,3 procent voličů.

Proti referendu se ale ostře postavila tamní opozice, která jeho konání i výsledky zpochybnila. Podle ní se plebiscitu zúčastnilo sotva sedm procent obyvatel. Opozice prezidenta obviňuje z nastolení diktatury a referendum považuje za formu převratu.

Jako nezákonné referendum dvakrát označil i ústavní soud. Ten Tandja nechal rozpustit a vzápětí jmenoval soudce nové. Tandja argumentuje tím, že pro provedení potřebných reforem v zemi potřebuje více času.

Niger - fakta
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Niger - fakta

  • Na území asi šestnáctkrát větším než Česko žije přes 13 milionů lidí
  • Asi 80 procent obyvatelstva tvoří muslimové
  • Takřka polovina obyvatel je mladší patnácti let
  • Ženy mají v průměru 7 dětí
  • Takzvaná naděje na dožití při narození je 44 let
  • Gramotnost dosahuje 28,7 procenta
  • Podle ekonomických statistik Niger patří mezi 10 nejchudších států světa
  • Země je významným producentem uranu

Zdroj: CIA Factbook

Jak informuje agentura Reuters, ve středu tamní policie již podruhé zatkla představitele opozice Marou Amadoua. Lidskopárvní aktivista Amadou byl poprvé zadržen po skončení referenda za to, že údajně podněcoval ozbrojené síly Nigeru ke vzpouře. V úterý byl propuštěn.

Nyní se podle Reuters nachází ve vězení s nejvyšší ostrahou a jeho kolegové z opozice tvrdí, že policie tentokrát neudala žádný důvod k zatčení.

Znepokojení Evropské a Africké unie

Proti Tandjově snaze o setrvání v úřadu před nedávnem v metropoli Niamey protestovaly desítky tisíc lidí.

Tandja, který Nigeru vládne od roku 1999, tvrdí, že si lid přeje, aby vládl dál, chránil jeho zájmy a dokončil velké projekty infrastruktury a průmyslu.

Referendum zpochybnila Evropská unie, která varovala, že současná situace v Nigeru bude mít vážný dopad na vzájemnou spolupráci. Mezitím pozastavila část své rozvojové pomoci.

Plebiscit kritizovala také Africká unie a OSN.

O třetí prezidentský mandát a změnu ústavy ve prospěch vůdců země se snaží i někteří další afričtí lídři. Podobným způsobem postupoval například alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika, když byl potřetí zvolen v dubnu tohoto roku.

 

Právě se děje

Další zprávy