Prezident Lugo má srdce. Ale zapomněl prý na kondom

Roman Gazdík
5. 5. 2009 7:45
Země zažívá politickou reality show. Či telenovelu?
Fernando Lugo
Fernando Lugo | Foto: Reuters

Asunción  - Víte o tom, že americký prezident Barack Obama zkusil v mládí kokain a marihuanu? Možná ne. Určitě si však vzpomenete, že jeho předchůdce Bill Clinton marihuanu kouřil, ale „nešlukoval".

Bylo to však zejména v průběhu jeho sexuálního skandálu, kdy si Clinton dokázal svými vytáčkami nadělat více problémů, než kdyby otevřeně přiznal pravdu.

Podobně se teď k analogickému problému staví paraguayský prezident Fernando Lugo, jehož kauza začíná čím dál více připomínat latinskoamerickou telenovelu plnou slz, vášnivých vztahů, konspiracíí a rozporuplných tvrzení.

Jedna matka, druhá matka, třetí matka...

Lugo byl před rokem zvolen s mandátem prosadit pozemkovou reformu a zlepšit situaci nejchudších obyvatel. Stal se druhým levicovým prezidentem v historii země a po 61 letech ukončil vládu Barevné (Colorado) strany.

Benigna Leguizamonová a její šestiletý syn Lucas Fernando
Benigna Leguizamonová a její šestiletý syn Lucas Fernando | Foto: Reuters

Místo ekonomické krize, která zasahuje Latinskou Ameriku nebývale tvrdě, však nyní řeší hlava jedné z nejchudších zemí regionu úplně jiné problémy osobního rázu. Už tři ženy totiž přišly s tvrzením, že je Lugo otcem jejich dítěte.

V latinskoamerické machistické kultuře by pravděpodobně nemanželské prezidentovy děti představovaly jen malý problém. Háček je však v tom, že Lugo byl až do 31.7. 2008 katolickým biskupem. Jedna z žen navíc prohlašuje, že jejich údajný vztah začal, když jí bylo šestnáct - pohlavní styk je v Paraguayi přitom legální až od sedmnácti.

Onou mladistvou byla šestadvacetiletá Viviana Carrillová, která s tvrzením o Lugově otcovství přišla jako první. Lidé okolo prezidenta nejprve vše popřeli, když se však rozhodla obrátit na soud, šel prezident v polovině dubna s pravdou ven.

Kondomy ne

"Je to pravda. Měl jsem vztah s Vivianou Carrillovou a přiznávám se k otcovství dítěte," vystoupil s prohlášením v televizi. "Přebírám veškerou z toho plynoucí odpovědnost."

Lugovi údajní potomci

Nový paraguayský prezident Fernando Lugo

Armindo Guillermo, 2 roky, matka Viviana Carrillová (26 let)

Lucas Fernando, 6 let, matka Benigna Leguizamonová (27 let)

Juan Pablo, rok, matka Damiana Hortensia Moránová-Amarrillová (39 let)

Podle tvrzení Leguizamové má Lugo ještě 22letou dceru, Moránová mluví o dalších třech synech s různými matkami

To byl však teprve začátek celého skandálu. Se stejným tvrzením totiž přišly další dvě ženy, sedmadvacetiletá prodavačka mýdla Benigna Leguizamonová a o dvanáct let starší sociální pracovnice Damiana Hortensia Moránová. Jejich synům je šest let, respektive jeden rok a čtyři měsíce.

Moránová navíc prohlašuje, že Lugo zplodil celkem šest synů s různými matkami.  Ty prý chtějí nyní vytvořit jakousi asociaci a za práva svých dětí bojovat společně.

Zatím posledním posunem v kauze je nedělní tvrzení Leguizamonové, podle které má prezident ještě dvaadvacetiletou dceru, již údajně poznala v provincii San Pedro, kde byl Lugo do roku 2005 biskupem.

Podpora klesá, zrovna když ji potřebuje

Někdejší „biskup chudých" se tak nyní změnil v pochybného playboye, kterého opozice ironicky nazývá „otcem všech Paraguayců" a jehož volební slogan „Lugo má srdce" jedna hudební skupina ve své písni doplnila na „Lugo má srdce, ...ale zapomněl použít kondom".

Sám prezident je zjevně bezradný. Na tvrzení Leguizamonové a Moránové nijak nereagoval, pouze znovu požádal Paraguayce o prominutí a prohlásil, že hodlá v prezidentském křesle zůstat do konce svého funkčního období v roce 2013.

Damiana Hortensia Moránová-Amarrillová, která tvrdí, že je Lugo otcem jejího 16měsíčního chlapečka
Damiana Hortensia Moránová-Amarrillová, která tvrdí, že je Lugo otcem jejího 16měsíčního chlapečka | Foto: Reuters

Podle některých expertů ho skandál nepoškodí zdaleka tak, jako by tomu bylo například v USA. Šest milionů Paraguayců tvoří sice především katolíci, ale sexuální nevázanost významných osobností je považována za něco pochopitelného.

Průzkumy však ukazují, že prezidentova podpora během skandálu spadla ze sedmdesáti na padesát procent.

„Protože šlo o biskupa, vstoupil Lugo do prezidentského úřadu s jistou aurou," řekl agentuře Reuters Francisco Capli z organizace Analisis & Estudios, která se zabývá průzkumem veřejného mínění.

Tuto auru však Lugo při střetech s parlamentem ovládaným Barevnou stranou velmi potřeboval.

 

Právě se děje

před 39 minutami

OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti kvůli koronaviru, řekl Trump ve svém virtuálním projevu k valnému shromáždění

Organizace spojených národů musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její přístup k pandemii onemocnění covid-19, řekl ve svém virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN americký prezident Donald Trump. Koronavirus ve svém projevu jako obvykle označil za čínský virus.

"Čínská vláda a Světová zdravotnická organizace, kterou Čína prakticky ovládá, chybně prohlašovaly, že není důkaz o přenosu z jednoho člověka na druhého," řekl Trump. "Později chybně tvrdily, že lidé bez symptomů nemoc nepřenášejí," uvedl také.

Onemocnění covid-19 se objevilo koncem minulého roku ve středočínské provincii Chu-pej, odkud se během následujících měsíců rozšířilo do celého světa. Koronavirem se podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 31,36 milionu lidí, asi 965.640 z nich zemřelo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy